REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEVLİD KANDİLİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEVLİD KANDİLİ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
18 views
28 Kasım 2017 - 12:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yarın gece, mübarek gecelerden MEVLİD KANDİLİ’Nİ kutlayacağız. “VELADET KANDİLİ” olarak da adlandırılan gecenin özelliği, Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED MUSTAFA’NIN (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) dünyaya teşrif ettikleri gece olmasıdır. Milâdi takvime göre, Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifleri 20 Nisan 571’dir. Ancak, Hicri takvime göre Rebiül evvel ayının 12’nci gecesi dünyaya teşrif etmişlerdir. Rebiül evvel ayının 11’inci gününü, 12’nci gününe bağlayan geceyi yani MEVLİD KANDİLİ’Nİ bu yıl Çarşamba gününü, Perşembe’ye bağlayan bu gece  idrak edeceğiz.

CENAB-I ALLAH’IN (Celle Celelühü) KUR’AN-I KERİM’DE “RAHMETEN LİL ÂLEMİN = ÂLEMLERE RAHMET OLARAK” gönderildiğini buyurduğu HAZRET-İ MUHAMMED’İN dünyaya teşrifleri, elbette ki kutlanması gereken çok önemli bir olaydır. Zaman denilen mefhumun, en önemli dilimlerinden biridir. Bir hâdis-i kutside,  “LEVLÂKE, LEVLÂKE LEME ĞALAKTUL EFLÂKE = SEN OLMASAYDIN, SEN OLMASAYDIN FELEKLERİ YARATMAZDIM” buyrulmuştur.

Yine Peygamber Efendimiz bir hâdis-i şeriflerinde “Görünüşte, Âdem’in oğluyum, gerçekte, O’nun atasıyım. Çünkü Âdem benim nurumdan yaratıldı” buyurmuşlardır. HAZRET-İ ALLAH’IN indinde, peygamberler de derece derecedir. Yüce Allah, ilki Hazret-i Âdem, sonuncusu Hazret-i Muhammed olmak üzere insanları irşat etmek ve hak yola davet için 124 bin peygamber göndermiştir. Ancak, sadece 23’ün adları KUR’AN-I KERİM’DE GEÇMEKTEDİR. Bunların içinde de, ULULAZM olan Peygamber sayısı 5’tir. ULULAZM PEYGAMBERLER, HAZRET-İ MUHAMMED, HAZRET-İ İBRAHİM, HAZRET-İ NUH, HAZRET-İ MUSA VE HAZRET-İ İSÂ’DIR. (Cümle Peygamberlere, al ve ashaplarına salat ve selâm olsun.)

ULULAZM PEYGAMBERLERDEN HAZRET-İ MUHAMMED’İN UNVANI (HABİBULLAH)TIR. HAZRET-İ İSA’NIN (RUHULLAH), HAZRET-İ MÛSA’NIN (KELİMULLAH), HAZRET-İ İBRAHİM’İN (HALİLULLAH)tır. Bu unvanlar mana olarak tahlil edildiklerinde, (HABİBULLAH)IN diğerlerinden önde olduğu anlaşılır. Çünkü anlamı (ALLAH’IN SEVGİLİSİ) demektir.

Hazret-i MUHAMMED, son peygamber olması ve Yüce ALLAH’IN SON VE DEĞİŞMEYECEK KİTABI KUR’AN-I KERİMİN kendisine indirilmiş olması sebebiyle de, Peygamberlerin şeklen sonuncusu, manen en yüceleridir. İşte, bütün bunlardan dolayı, bu gece idrak edeceğimiz MEVLİD KANDİLİ, çok önemlidir. Tövbe ve istiğfar için fırsattır. İnsanın, kendisini değiştirmesinin, yenilemesinin manevi sebeplerinden biridir.

Bilindiği gibi, sadece MEVLİD KANDİLİ GECELERİNDE DEĞİL, diğer kandil gecelerinde de, adına (MEVLİD) denilen, Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerini, mübarek hayatlarını ve dar-ı dünyadan, dar-ı ukbaya göçlerini şiirsel olarak anlatan kasidelerin, okunması, okutulması bütün İslâm âleminde yaygındır. Şefaatlerine mazhar olmak ümidiyle, asırlar öncesinden nice şairler, kasidelerle Peygamber Efendimizin mübarek yaşamlarını terennüm etmeğe gayret etmişlerdir. Arapça, Türkçe, Farsça, Kürtçe, hatta son yıllarda İngilizce olarak yazılmış mevlitler bile vardır. Türkiye’de, Mevlitlerin en yaygını, asıl adı (VESİLET-ÜL NECAT) olanıdır. Bu MEVLİD-İ ŞERİF Süleyman Çelebi Hazretlerine aittir. Özellikle KANDİL GECELERİNDE okunmaları usul ittihaz edilen Mevlidi şeriflerin, ölüm, doğum, düğün, sünnet ve benzeri etkinlikler vesilesiyle de okunmakta oldukları bilinen bir geçektir.

Doğrusunu isterseniz, mevlidi şerif okumak, okutmak ne farzdır, ne de sünnettir. Olsa, olsa HAYIRLI BİR BİD’AT olarak yorumlanabilir. Elbette, Yüce ALLAH’IN ve Peygamber Efendimizin mübarek adlarının anıldığı her ortam, mübarek bir ortamdır. Manevi kazançlara vesile olur. Tabii, her işte olduğu gibi, bu işte de, asıl olan ihlâstır.

Benim okuyucularıma âcizane tavsiyem, kandil gecelerinde camilere gidip mevlidi şerif dinlemek fırsatını bulmasalar bile, gecenin bir vaktinde kalkıp, iki rekât TEHECCÜT NAMAZI KILSINLAR, BİLDİKLERİ ÂYET-İ KERİMELERİ OKUYARAK, YÜCE ALLAH’A YALVARIP, İSTİHFARDA BULUNSUNLAR, PEYGAMBER EFENDİMİZE SALAT VE SELÂMLAR GETİREREK, ŞEFAATİNİ DİLESİNLER. Emin olun, bunları yapmak, Mevlidi şerif okumaktan ve dinlemekten de çok daha hayırlıdır.

PEYGAMBER EFENDİMİZ HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) büyüklüğünü hakkıyla anlatmak, zaten imkânsızdır. Bizzat YÜCE ALLAH’IN (Celle Celelühü) âyet-i kerimelerle ve hâdis-i kutsilerle övdüğü PEYGAMBER EFENDİMİZİ hakkıyla övmek kimin haddine!

Bilindiği gibi, Peygamber Efendimizle doğrudan alâkalı İNŞİRAH (ELEMNAŞRAHLEKE) süre-i celilesi vardır. Bilhassa, bu süre-i celile içindeki “VE RAFANÂA LEKE ZİKREK” ayeti-i kerimesinin tecellisi aradan 1500 yıl geçmesine rağmen bütün haşmetiyle VE ÇOĞALAN BİR HÂL İLE devam etmektedir.

Meal olarak “SENİN ŞÂNINI YÜCELTMEDİK Mİ” şeklinde yorumlanan bu Ayetteki mucizeye bakın ve karar veriniz. Bugün, yeryüzünde günün 24 saatinin, hemen her saniyesinde Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in adı zikredilmektedir. Başka hiç bir Peygamber, günün 24 saatinin her saniyesinde anılıyor mu. Elbette ki hayır!

Peki, Peygamber Efendimizin günün 24 saatinin her saniyesinde anıldığının ispatı nedir, derseniz, onu da izah etmeğe çalışalım. Bilindiği gibi, dünya yuvarlak (elips) olduğu için namaz saatleri de, bütün illerde, beldelerde, köylerde ayrı-ayrıdır. Günün her saniyesinde dünyanın bir noktasında ya ezan okunur, ya kaamet getirilir, ya da namaz kılınır veya tesbihat yapılır. Bütün bunlar yapılırken, HAZRET-İ MUHAMMED’İN mübarek adı mutlaka, ama mutlaka anılır. Pak ruhuna salavat-ı şerifeler sunulur. Ezan, kaamet, namaz, tespihat elbette ki; Peygamber Efendimizin ismi şerifi zikredilmeden olmaz. Bir başka ifadeyle, bütün bunların “olmazsa, olmaz”ıdır! Yani, CENAB-I ALLAH, Peygamber Efendimizin şanını (ZİKRİNİ)  öyle bir yüceltmiş ki, günün 24 saatinin her saniyesinde mübarek ismi, dünyanın bir noktasında mutlaka, amma mutlaka anılmaktadır. Hem de binlerce insanlar tarafından.

İşte, bu gece dünyaya teşriflerini kutlayacağımız Peygamber Efendimiz böyle İlahi bir rahmete mazhar olmuştur. Kısacası “VE RAFANÂA LEKE ZİKREK” ayet-i celilesi, bütün haşmetiyle bir mucize olarak tecelli etmeğe devam etmektedir.

Bu vesileyle Müslüman kardeşlerimin MÜBAREK MEVLİD KANDİLLERİNİ  ŞİMDİDEN TEBRİK EDERKEN SADECE MÜSLÜMANLARA DEĞİL, BÜTÜN İNSANLIĞA BARIŞ, DOSTLUK, KARDEŞLİK VE MUTLULUKLAR GETİRMESİ DİLEKLERİMİ SUNUYORUM.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.