REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEYDANDERE KÖYÜ VE HALKLA BÜTÜNLEŞME

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEYDANDERE KÖYÜ VE HALKLA BÜTÜNLEŞME
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
69 views
15 Eylül 2017 - 11:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sayıları yaklaşık olarak 500 civarında olan köy ve mezralarımızın önemli bir bölümünde her yıl  bazı evliyalar adına anma etkinlikleri düzenleniyor.

Bu anma etkinliklerine yalnız o köylerden insanlar değil, çevre köylerden insanlarda iştirak ediyor. Uzun yıllardan beri il dışına çıkmış olan  köylülerde o gün orada bulunmak için gayret gösteriyor ve büyük bir bölümü de orada bulunuyor. Kiminde birkaç yüz kiminde de birkaç bin kişi bir araya geliyor. Hep birlikte adanan kurbanların etlerinden pişirilen yemekler yeniliyor ve sohbet edilerek hasret gideriliyor.

Bu etkinliklerden biri de merkeze bağlı en büyük köylerimizden olan Meydanderede (Boşe)  köyünde yapılıyor. 2002 yılından bu yana düzenlenen etkinlikleri izlemeye çalıştım. Her yıl olmasa da, çoğu yıllar orada bulundum. En azından bu etkinlikleri izlediğim yıllarda  dönemin valileri de bu etkinliklere katıldılar, vatandaşlarla sohbet ettiler. Yalnız Meydandere Köyünün ve köylülerinin değil civar köylerin sakinlerinin de sorunlarını ve taleplerini öğrendiler ve birçok sorun bu tür ziyaretlerde dile getirilirken çözüme kavuşturuldu.

Bu yıl da bu etkinliklere Vali Ali Fuat Atik katıldı ve Atik tam takım diyebileceğimiz bir şekilde, vali yardımcıları Bünyamin Kuş ve Yunus Koç’la birlikte etkinliğe iştirak etti. Köylülerle konuştu ve orada metfun bulunan, adına etkinlikler düzenlenen Şeyh Ali hakkında bilgi aldı. Vatandaşlarla görüştü, çocuklara çeşitli nasihatlerde bulundu ve ardından köylülerle birlikte yer sofrasına oturarak ikram edilen yemeklerden yedi.

Kısacası  özetlemek gerekirse halk devlet buluşması dediğimiz olay tam anlamıyla gerçekleşti. Vatandaş devletin en üst düzey üç yetkilisini kendisi için çok önemli olan böyle bir günde yanında buldu. Konuştu, hatır sordu, hatırı soruldu. Bu güzellikten çocuklarda nasiplerini aldılar. Hem validen öğütler aldılar, hem de birer oyuncak. Vatandaşlarımız kendilerini yönetenlerin, kendisinden bir farklarının olmadığını ve onun için orada var olduklarını görmenin mutluluğunu yaşadılar.

Etkinliklere gelince bu yıl nedenini bilemiyorum ama sanki geçmiş yıllara oranla daha az vatandaş katılmıştı. Hatta ilk yıl katıldığımız etkinlikte bir arbene grubu vardı ve gün boyu da def çalarak ilahi okudular ve yine def eşliğinde halk oyunları gösterileri gerçekleştirdiler.

Umarım gelecek seneye düzenlenecek olan etkinlik çok daha görkemli ve daha yoğun katılımlı olur. Toplum olarak sık sık bir araya gelmeye gerçekten ihtiyacımız var ve bu etkinliklerden dolayı Meydandere Köylülerini kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.