REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEYVELERLE GELEN SAĞLIK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEYVELERLE GELEN SAĞLIK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
24 Mart 2018 - 10:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi önemli bir çalıştay gerçekleştirdi. Siirt Meyveciliği adı altında düzenlenen çalıştayda özelde Siirt meyveciliği genelde ise meyveler hakkında önemli bilgiler verildi.

Ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen bilim adamları, meyve tüketimine daha çok ağırlık vermemizi önerdiler. O kadar ki, sabah kahvaltısı dahil günde ara öğünlerle birlikte 5 öğün meyve yememiz gerektiğini vurguladılar. Yine bilim adamlarının bu çalıştayda önerdikleri ve bana ilginç gelen bir bilgiyi daha paylaşayım.

Günde yaklaşık 30 gram ceviz yemeliyiz. Bu miktarda ortalama 5-6 cevize denk geliyor. Ceviz başta olmak üzere bütün kabuklu yiyecekleri iç olarak satın almak gerekiyor. Bu meyveleri tüketmeden önce kırmalıyız. Yine sağlıklı bir insanın günde 30 gram lif alması gerekiyor.Bizde bu oran ancak 12 gram civarında, yani açığımız çok. Siirt fıstığı en çok life sahip meyveler arasında yer alıyor. Keten tohumu da aynı şekilde. 100 gram fıstıkta 4 gram lif bulunuyor.

Yine kabuklu meyveleri tüketirken çiğ olarak tüketmemiz gerekiyor.Yani fıstık ve fındığı kavurmak onların besin değerlerinin azalmasına yol açıyor. Fındık demişken, fındığın ilaç olarak kullanıldığı bir başka yolu da öğrendik. Geçmeyen gripler için bir miktar toz karabiber ve bu karabiberin acılığını giderecek miktarda iç fındık kavrularak yenmeli.

Siirt meyveciliği konusunda mevcut çeşitlerin korunmasının yanı sıra deneme amaçlı çalışmalarda yapılacak. Bu konuda başta Yalova’daki Atatürk Bahçe Bitkileri  Araştırma Merkezi Müdürlüğü olmak üzere çeşitli kurumlardan destek alınacak. Özellikle Siirt’in florasına uygun olan bitki çeşitlerinden söz edildi. Özellikle antioksidan özelliği bulunan aronya adlı bir bitkiden bahsedildi ve bu bitki Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesinde denenecek.

Ziraat Fakültemizden benzeri yararlı çalıştaylar beklediğimiz belirtiyor ve emeği geçenleri kutluyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.