REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEZOTOPAMYA’NIN GİZEMLİ KENTİ SİİRT FOTO SAFARİSİNİN ARDINDAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEZOTOPAMYA’NIN GİZEMLİ KENTİ SİİRT FOTO SAFARİSİNİN ARDINDAN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
42 views
22 Haziran 2021 - 12:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt hareketli ve turizm açısından önemli bir hafta sonu geçirdi.. Hemşerimiz Coşkun Aral’ın öncülüğünde Siirt Valiliği, Dicle Kalkınma Ajansının desteğiyle Mezopotamya’nın Gizemli Kenti Siirt adı altında bir foto safari  etkinliği ve fotoğraf yarışması düzenlendi.

Ülkemizin dört bir yanından gelen fotoğraf meraklıları, kentimizin güzelliklerini, tarihi ve kültürel eserlerini görme imkanı buldular. Sonuçta birbirinden güzel eserler ortaya çıktı. Yarışmaya katılan 412 fotoğrafın her biri diğerinden daha kıymetliydi.

Bakırcılıktan, battaniyeciliğe yamaç paraşütünden fıstığa kadar her türlü değerimiz kayıt altına alındı. Aralarında yereli temsilen benim de bulunduğum birbirinden yetkin isimlerden oluşan jüri, titiz ve objektif bir çalışma ile eserleri değerlendirdi. Her biri birbirinden daha güzel ve daha değerli 412 fotoğraf tek-tek incelendi. Dereceye giren eserlerden bir tanesi beni yıllar öncesinin eski Siirt’ine götürdü.

Pervari ilçemizin gece görüntüsünü yansıtan bu eser, şair hemşerimiz Hilmi Yavuz’un deyimiyle tıpkı yıllar öncesinin Beyaz Kenti Siirt’i andırıyordu. Gündüzleri bembeyaz geceleri de her evden etrafa yayılan, ancak birbirini engellemeyen cılız ışıklar.. Kademeli olarak tepeye doğru yükselen ancak bir birini engellemeyen evler.

Özetle, Siirt için, Siirt’in turizm pastasından hak ettiği payı alması, doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini yansıtması açısından önemli bir etkinlik oldu.. Umarım bunu daha güzel, daha kapsamlı çalışmalar ve etkinlikler takip eder.

Bu vesile ile etkinliğin düzenlenmesine karar veren Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu’na, mali destek veren Dicle Kalkınma Ajansına, projenin en ince ayrıntısı ile yarışmacılarla tek-tek ilgilenen Vali Yardımcısı Samet Öztürk’e, projenin fikir babası ve yürütücüsü hemşerimiz Coşkun Aral’a, geceli gündüzlü bir çalışma sergileyen Kültür ve Turizm Müdür V.Rauf Danış ve ekibine, projeyi hazırlayan ve yakından ilgilenen Erol Avcı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Amcalar’a teşekkür etmek gerekiyor.

Tabii ki hemşerilerimize teşekkür ederken, il dışından gelen değerli jüri üyeleri ile katılımcıları da unutmamak gerekiyor.. Ülkemizde fotoğraf denince akla gelen ve yıllar boyu bu uğurda ter akıtan ilk isimler Bünyamin Aygün, Murat Gür, Erol Doğaner, Fuat Kozluklu, Ömer Serkan Bakır ve Tanin Helvacı’ya teşekkür etmemek vefasızlık ve kadir bilmezlik olur.. Onların da her birine ayrı-ayrı teşekkür ediyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.