Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

MHP Genel Başkanı Bahçeli’den DEM Genel Başkanı ve Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan’a Kürtçe Tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Siirt Milletvekili ve DEM Partisi Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın ‘Kürtçe’ konuşmasına tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet

DEM eş başkanlarının bütçe görüşmelerinde Kürtçe konuşmasına tepki gösteren Bahçeli TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u da eleştiri de ağır bir üslupla eleştirdi. ‘Meclis Başkanı’nın Kürtçe sözleri dinledikten sonra ‘Türkçeye tercüme edin’ cümlesi yanlış bir tutum olmuştur. Böyle bir şey olamaz’ diyen Bahçeli “Bu konuştuklarınızın bir de Türkçe açıklamasını istiyoruz” diyen Meclis Başkanına “Burası TBMM, burada resmi dilimiz Türkçe olduğu için Türkçe konuşulacak” dedi. Bunun üzerine Bakırhan, Kürtçe yaptığı selamlama konuşmasının Türkçesini de okudu.

Tuncer Bakırhan’ın Kürtçe açılış konuşması yapmasına tepki gösteren Bahçeli, “Anayasa Mahkemesinin başta Başkanı ve değerli üyelerine buradaki konuşmanın ruhundan hareketle Türkiye’ye sahip çıkmalarını tavsiye ederim. Bunun gittikçe yaygınlaştığı ve Anayasa Mahkemesinin tavrı sebebiyle de birçok kesimin şımardığı görülüyor. Bunlara dikkat etmek lazım. Böyle bir ortamda bu konuşma bize göre kabul görmemiştir ama onlar keçeyi suya atmışlar. Çıkacağı yeri taşladıkları için zihinlerinde, kursaklarında ne varsa dökmeye çalışıyorlar” dedi.

Açıklamasının devamında TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a da çıkışan Bahçeli, “Anayasa Mahkemesinin başta Başkanı ve değerli üyelerine buradaki konuşmanın ruhundan hareketle Türkiye’ye sahip çıkmalarını tavsiye ederim. Bunun gittikçe yaygınlaştığı ve Anayasa Mahkemesinin tavrı sebebiyle de birçok kesimin şımardığı görülüyor. Bunlara dikkat etmek lazım. Böyle bir ortamda bu konuşma bize göre kabul görmemiştir ama onlar keçeyi suya atmışlar. Çıkacağı yeri taşladıkları için zihinlerinde, kursaklarında ne varsa dökmeye çalışıyorlar. Meclis başkanının Kürtçe sözleri dinledikten sonra Türkçe’ye tercüme edin cümlesi ise AYM başkanı kadar yanlış bir tutum olmuştur. Böyle şey olamaz” şeklinde konuştu.

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in konuşmasının sorulması üzerine de “Performansı gayet iyi. Hem hazırlıklı gelmiş hem heyecanlı hem de kendi kitlesine yeni bir genel başkan olarak moral veriyor. Tebrik ediyorum onu.” dedi.