Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

MİLLETİ AÇKEN TOK YATAN, DEVLET BAŞKANI BİZDEN DEĞİLDİR!

Emekliler ve memurlar, 2024 yılı Ocak ayı itibarıyla maaşlarına yapılacak zam oranının ne kadar olacağının endişesi içinde. 20 yıldan beri yarı aç yarı tok, bırakıldıkları gibi bir artış mı olacak, yoksa 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler hürmetine de olsa insanca yaşamalarına yetecek bir artış mı yapılacak!

Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’E (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) ait olduğu kesin gibi olan bir hâdis-i şerifin meali alisi (KOMŞUSU AÇKEN, TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR) şeklindedir. İslam Dininin sosyal adalete verdiği önemin vurgulaması açısından bu hâdis-i şerif elbette çok önemlidir.

Geçmişte, yemek haklarının ellerinden alınmasına ve ucuz verilen yemek sayısının günde üç defadan bir defaya indirilmesine tepki olarak gösteriler düzenleyen  Üniversite öğrencileri de bu hadis-i şeriften ilham alarak (ÖĞRENCİLERİ AÇKEN, TOK YATAN REKTÖR BİZDEN DEĞİLDİR) şeklinde bir pankart açmışlardı. Neyse ki, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü öğrencilerin gösterileri ve vatandaşların eylemlere gösterdikleri yüksek katılımlı destek sonucunda yanlış kararından dönmek zorunda kalmışlardı.  Destekleyicilerini ve ince bir zekâ taktiği sergileyerek bir hâdis-i şerifin mealini kendi açılarından değerlendiren öğrencileri bu açıdan bir kere daha tebrik ve takdir ediyoruz.

Doğrusunu isterseniz, Üniversite öğrencilerinin bir HÂDİS-İ ŞERİFTEN İLHAM ALARAK (ÖĞRENCİLERİ AÇKEN, TOK YATAN REKTÖR BİZDEN DEĞİLDİR) şeklinde açtıkları pankart bize de ilham kaynağı oldu. Bu hâdis-i şerifin ışığında biz de kendi kendimize deyimler ürettik. Bunlardan bazılarını okuyucularımızla paylaştıktan sonra asıl konumuza dönerek yazımızı noktalayacağız. Bakalım, bulduğumuz benzetmeleri beğenecek misiniz:

*İşçisi açken, tok yatan işveren (patron) bizden değildir.

*Eratları (askerleri) açken tok yatan komutan bizden değildir!

*Akrabaları açken, tok yatan kişi bizden değildir.

*Marabaları açken tok yatan ağa bizden değildir.

*Müritleri açken tok yatan mürşit(!) bizden değildir.

Bu gibi daha nice sloganlar üretmek mümkündür. Ancak bize göre en önemlisi şu şekilde olanıdır:

*TEBASI (MİLLETİ-HALKI) AÇKEN TOK YATAN EMİR (DEVLET BAŞKANI) BİZDEN DEĞİLDİR!

Çünkü bu deyim, toplumun bütün kesimlerini kapsamaktadır. Hem bakın, bunun böyle olduğunu bir anekdottan yola çıkarak anlatmağa çalışalım. Anekdot şu:

Abbasi dönemi halifelerinden Harun Reşid, döneminde yaşayan BEHLÜLDÂNÂ Hazretlerine aşırı hürmet ederdi. Behlül, cezbe ehli bir Hak âşığıydı. Onun nice kerametlerini gören Halife, adeta müridi olmuştu. Bir gün Halife, Behlül’e sormuş:

-Ey Behlül, söyle bakalım, gerçekten de hırsızlık yapanların elini kesmek gerekir mi?

Behlül-ü Dânâ Hazretleri şu ibret dolu cevabı vermiş:

-Bir kimse ihtiyacı olmadığı halde ve meslek edindiği için hırsızlık yapıyorsa, elbette ki eli kesilmelidir. Ancak, çok zor durumda kaldığından ve çoluk-çocuğunu doyurmak için hırsızlık yapmışsa, o zaman da bu hallere düşmesine sebep olan HALİFENİN ELİNİ KESMEK GEREKİR!!!

Evet, bizim TEBASI (MİLLETİ-HALKI) AÇKEN TOK YATAN EMİR (DEVLET BAŞKANI) BİZDEN DEĞİLDİR! Şeklindeki sloganımızın temeli bu anekdota dayanmaktadır.

Hem unutmayalım, “Kenar-ı Dicle’de Bir Kurt Aşırsa Koyunu, Gelir de Adl-i İlahi Sorar Ömer’den Onu” vecizesi boşuna söylenmemiştir. Kendilerini Hazret-i Ömer’in makamında görenlere  duyuruyor ve diyoruz ki, emeklilerin ve memurların maaşlarında artış oranını tespit ederken, bu hâdis-i şerifi unutmayın!

TAŞLAMA

KARLI, SİSLİ,  BULUTLU

PEK ÇETİNDİR HAVALAR

ÇAMUR YATAĞI OLUR

KIŞIN, YEŞİL OVALAR

 

DAĞLAR, KARLARLA KAPLI

YOLLARI GEÇİT VERMEZ

“KUŞ UÇMAZ, KERVAN GEÇMEZ”

HELE, BİZİM BURALAR

 

KIŞ BOYUNCA KAPALI

YOLLARI ÇOĞU KÖYÜN

AFETE DÖNER BURDA

ÖLÜMLER VE DOĞUMLAR

 

HER KÖY YALNIZ BAŞINA

AYRI BİR BEYLİK GİBİ

VE BİRER DEREBEYİ

KESİLMİŞLER AĞALAR

 

BEBESİNİ SUSTURMAK

İSTEYEN ANNELERİN

NİNNİLERİNE TEMA

SİLÂHLI EŞKIYALAR

 

OKUL YOK ÇOĞU KÖYDE

OKULU OLSA BİLE

ÖĞRETMENİ YOK BİLİN

GELENLER DE KAÇARLAR

 

İÇECEK SU BULAMAZ

KAR SUYUDUR İÇTİĞİ

ŞEHRE GÖTÜRÜLÜRKEN

YOLDA ÖLÜR HASTALAR

 

İŞİN DOĞRUSU BUDUR

DOĞU’NUN KÖYLÜLERİ

TESADÜFEN DOĞARLAR

TESADÜFEN YAŞARLAR

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER