Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

MİLLETİMİZİN MUTFAĞINDA YANGINLAR VAR!

Ramazan ayı birlik ve beraberliğin yaşandığı, sofraların şenlendiği bir aydır.. Oysa bugün ailelerin gelirleri giderlerine, hatta en temel gıda maddelerine bile yetmiyor.. Bugün kadınlar kendi çocuğunun karnını nasıl doyuracağını düşünüyor.. Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve kötü yönetim hanelerin gelirlerini resmen yok etti ki, ramazan arifesinde evimde olmadığım bir sırada 8-9 yaşlarında bir kız çocuğunun evime giderek eşime kardeşinin aç olduğunu söylemesi ve süt alacak paraları olmadığı için süt istemesi bunun en açık göstergelerinden sadece biridir.

Ramazan ayı öncesi Et ve Süt Kurumu mağaza satış fiyatlarında zam yaptığını duyurdu ve kurumun sitesinde yer alan yeni listeye göre kırmızı et ürünlerinin tamamına %48 zam yapıldı.. Beyaz etteki zam oranı da %14-15’in üzerinde oldu.. Resmen uçan market pazar fiyatları, sık sık duymaya alıştığımız akaryakıt zamları, elektrik ve doğalgaz faturalarına gelen zamlar milletin hayatının içine etmeye devam ediyor.. Vatandaş bırakın eti, sütü, yağı, artık evine ekmek götürmekte zorlanır bir hale gelmiş.. Bu fahiş zamlarla vatandaşlar nasıl baş edecekler, mutfaklarda tencere nasıl kaynayacak ve millet sofralarına huzurla nasıl oturacak.

Bu zamlar, mevcut iktidarın yanlış politikalarının eseridir.. Çiftçi, besici devletten üretimlerini sürdürmelerini sağlayacak gerekli destekleri alamıyor ve bu destekler başka yerlere gidiyor.. Kur korumalı mevduat denilen ve resmen devleti batırma kampanyası olan sistemin ilk ödemeleri gerçekleşti.. 3 aylık ödemenin sadece faizi 40 milyar.. Bütçede tarım için açıklanan yıllık destek miktarı ise 29 milyar.. Aradaki farka bir bakın, devletin hazinesini saçıp savurmak hiç kimsenin hakkı değildir.

Türkiye’de hayvancılık sektörü 2018 yılında yapılan hatalı ithalatın bedelini ağır bir şekilde öderken, besiciler son 3 yıldır neredeyse zararına üretim yapıyordu.. Yem fiyatlarının artmasıyla birlikte hayvancılıkta maliyetler daha da yükseldi.. Yem pahalı, süt ve et ucuz olunca üretici üretim yapmak istemiyor, hayvan varlığını azaltıyor veya sektörden çekiliyor.. Bu da fiyatların artmasına neden oluyor.. Yapılması gereken bu ağır maliyetler karşısında üreticileri ve yetiştiricileri destekleyip ayakta tutmaktır.

Benzer durum fukara katığı denilen ekmek için de geçerlidir.. Fırıncılar geçen ramazan ayında 110 TL’ye aldığı bir çuval unu bugün 440 TL’ye alıyor.. Elektrik, işçilik, kira gibi giderleri geçtim, un fiyatı bile fırıncıların yapılan kuruşluk zamlarla ayakta kalamayacağını gösteriyor.

Görevden alınan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’un ifadeleri ise cabası.. Halkımızla adeta alay edildi ve yapılan bu açıklamalar mevcut yönetimin kadrolarıyla birlikte halktan ne kadar koptuğunun açık ifadesi olarak görüldü.. Vatandaşın sorunlarından, ihtiyaçlarından kopuk bir zihniyet ve yönetim anlayışı ile sorunların çözülmesi mümkün değildir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER