Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

MİLLETİN GÖZÜ MUHALEFETTE

Ülkemizde ve şehrimizde mevcut yönetimin ekonomik krizi aşamayacağını, enflasyonu düşüremeyeceğini, kur artışını önleyemeyeceğini, piyasaları rahatlatamayacağını düşünen ve aşırı fiyat artışından canı yanan herkes, farklı bir siyasi arayış içerisine girmiş durumda.
Bir kere hiçbir rakamın kriz öncesine dönme gibi bir durumu ülkemizde söz konusu dahi olamaz.. Fiyatların bugünkü rakamlarda kalacağının da garantisi yok.. Her gün her şeyin fiyatı artış yönünde bir grafik çiziyor ve yönetim bu krizi aşacak herhangi bir formül dahi açıklayamıyor.. Sadece bize güvenin ve sabredin diyor, o kadar.. Şunu şöyle yaparak bu ekonomik krizi aşarız diye bir açıklama hiç duymuyor milletimiz.
Sabır ve güven, toplumsal iyimserlik ülke ekonomileri için çok önemli bir etkendir, felaket tellallığından iyidir ancak ekonomik krizlerden çıkışın bilimsel yöntemleri vardır.. Yönetim bu yöntemleri uygularken, halkın da bu uygulamalara güven duyması sonuca varmayı kolaylaştırır.. Yalnız başına sabır ve güven tavsiye etmekle krizden çıkılmaz ve insanlarımız da artık yönetimin bu tür söylemlerine itibar etmediğini ifade ediyorlar bulunduğumuz ortamlarda.
Enflasyon düşecek diye verdikleri tarih geldiğinde bırakın düşmesini daha da artıyor..  Belli marketler fiyatları düşürmezse biz yapacağımızı biliriz gibi abuk/subuk tehditler de hafif kalıyor ve hiç kimseye bir şey yapılmıyor.
Ülkede böylesine akıl almaz ekonomik bir karmaşa yaşanırken, muhalefetin etkin ve topluma umut verecek büyük bir atılım yapamayışı da oldukça düşündürücü bir durum.
Farklı bir siyasi arayışa giren toplumumuz, bu arayış sonucunda muhalefetin çevresinde de tam olarak toplanamıyor.. Muhalefetin seçmen gücü kendini beklenen ölçüde gösteremiyor.. İnsanlarla konuştuğunuzda yeni bir siyasi arayış içerisinde olduklarını görmenize rağmen, bu çaresizliğe muhalefetin çare olacağını ifade edemiyorlar.
İnsanlarımızda ciddi anlamda bir kararsızlık var.. Muhalefet bu kriz ortamından elbette yararlanmak isteyecektir.. Muhalefetin gündeminde ekonomik kriz birinci sırada, ancak toplumsal güce dönüşmede olması gereken etkinliğe henüz erişememiş bir vaziyette.
Ana muhalefet partisi ve diğerleri bugün bile sadece tespit yapıyorlar.. Enflasyon yüksek, fiyatlar pahalı, döviz kuru almış başını gidiyor, enerji piyasasında gecelik zamlar vatandaşın cebini yakıyor, bu yönetimle bu krizden çıkamayız gibi söylemleri bir türlü aşamadılar.
Bunları vatandaş zaten görüyor, domatesin taneyle karpuzun dilimle satıldığı ülkemiz insanlarına pahalılık var demek bir anlam ifade etmiyor.
Bunları dinleyen insanlarımız, kardeşim bana çözüm için ne düşündüğünü anlat, inandır beni, ikna et diyor.
Ülkeyi yönetmeye aday olan muhalefet partilerinin mutlaka bu ekonomik krizden çıkış için bir programları vardır ve milletimiz, alenen bize bu programları anlatın, anlatın ki yönetime sizi getirelim, halkın desteğiyle ülkemiz krizden çıksın, insanların refah seviyesi yükselsin, karamsarlık dağılsın ve halkın yüzü gülsün diyor.
Emeklilere verilen bayram ikramiyesi aslında muhalefetin programıydı.. Halkta öyle bir karşılık buldu ki, ilk duyduklarında kaynak var mı diyenler kendileri vermek zorunda kaldılar.. Bunun gibi toplumda karşılık bulacak etkin muhalefet yapılmasının tam zamanıdır.. Seçimlere, herhangi bir baskın seçim olmasa(!) bir yıl kaldı.. Muhalefet geç kalır ve toplumsal beklentilere cevap veremezse bu kez muhalefete tepki oylarıyla seçimin galibi belirlenmiş olur.
Allah’ın işi işte.. Her yönetimde iktidar vardır ancak demokrasilerde muhalefet vardır.. Bugün insanlarımız iktidardan değil, muhalefetten çözüm bekliyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER