Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

MİLLETLE İNATLAŞMAK!!!

İNAT, kimi insanlar için karakter sorunudur. Böylelerini tarif ederken (NUH DER, PEYGAMBER DEMEZ) deyimini kullandığımız çok olmuştur. İnadın bir tanımı da, bir kişiye veya bir topluluğa inat olarak istediklerinin tam tersini yapmak şeklindedir. Yerine ve zamanına göre  (İnadına gideceğim), (inadına geleceğim), (inadına seveceğim), deyimlerini kullanmak da oldukça yaygındır. Gereğinin tersine yapmak da, inatçıların yaygın olarak yaptıkları işler cümlesindendir.

Birilerinin inatçı olduklarını tanımlamak için genelde (Bunda keçi inadı var) gibi tanımlamalar kullanırız. Katırların da çok inatçı oldukları deneyimlerle sabittir. Örnek olarak, bir katır, daha önce gittiği bir yolda es kazara batağa saplanmışsa, bataklık kurumuş olsa dahi o yoldan onu asla yürütemezsiniz. Çünkü, yine batacağını zannetmektedir.

Bir de, küfürde inat etmek vardır. Örnek olarak asıl adı Ebul Hâkem olan ve inadı yüzünden (EBU CEHİL) olarak ünlenen Peygamber düşmanı, İslam dininin hak, Kur’an-ı Kerim’in Allah kelamı olduğunu bildiği halde, sırf HAZRET-İ MUHAMMED’İ (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) kıskanması yüzünden, küfürde inat etmiştir.

İnatla ilgili anlatılan çok sayıda anekdotlar vardır. Örnek olması açısından birini sunalım. İnatçı biri, ağrıyan dişini çektirmek için dişçiye gitmiş. Dişçi:

-Hangi dişin ağrıyor! diye sormuş.

İnatçı kişi:

-Dişçi olan sensin, Onu sen bulup çekeceksin! cevabını vermiş.

Dişçi de, (HERHALDE BU OLMALI) diyerek, adamın bütün dişlerini sırayla çekmiş. İnatçı adam, yine de inadından dönüp, ağrıyan dişini göstermemiş!

Bir örnek daha verelim. Biri köprünün bir ucundan, diğeri öbür ucundan gelen iki taksi sürücüsü. Köprü, yalnız bir taksinin geçebileceği genişlikte. İnatçı iki şoför de, diğeri yol versin diye köprünün birer ucunda bekleşmişler. Taki, üçüncü bir taksi sürücüsü gelip de, duruma müdahale edene kadar…

İnatçılık, millet olarak o kadar kanımıza işlemiş ki, filmlerini bile yapmış, dizilerle inadın ne demek olduğunu vurgulamışız. Merhum Kemal Sunal’ın (İNATÇI) adı altında yayınlanan bir filmi olduğunu bu arada anımsatalım.

Sözün özü:

İnat, iyi bir huy değildir. Hele, milletle inatlaşmak!!!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER