Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Milletvekilimiz Tuncer Bakırhan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya Siirt’in Mezarlık Sorunuyla İlgili Soru Önergesi Verdi

Yeşil Sol Parti Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, kentte mezarlık alanı sorun yaşandığı iddiasını meclis gündemine taşıdı.

Yeşil Sol Parti Siirt

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Ali YERLİKAYA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

Tuncer BAKIRHAN-TBMM İdare Amiri/Siirt Milletvekili      

Kentleşme hızının artması, kentlerde çözülmesi gereken sorunları da çoğaltmaktadır. Konut yetersizliği ve pahalılığı, açık yeşil alan sıkıntısı, kalabalık, kirlilik, yoksulluk gibi kentlerle özdeşleşmiş birtakım sorunlar temel olarak kentleşme hızıyla birlikte artmaktadır.                                                                 Pek çok kentsel işlev için yetersiz kalan ve pahalılaşan kent toprağında, giderek büyüyen bir ihtiyaç olarak mezarlık alanlarına daha fazla yer ayrılması gerekmektedir. Ne yazık birçok kentte ciddi anlamda mezarlık alanı sorunu bulunmaktadır. Mezarlık sorunu olan kentlerden birisi de Siirt’tir. Siirt’te yurttaşlar yeterli mezarlık alanı olmadığı için defin işlemlerini çok uzak noktalara yapmak zorunda kalıyorlar.

Siirt’te kentleşmenin hızı karşısında pek çok işlev için yetersiz kalan kent toprağında ölüler için yer bulmak, çözülmesi gereken ciddi sorunlardan biri haline gelmektedir. Sürdürülebilir kentler için diğer kentsel kullanımlarda olduğu gibi mezarlık alanlar için de Siirt’te yeterli ve uygun toprağın sağlanması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  • Siirt’te yurttaşların mezarlık alanı konusunda yaşadıkları mağduriyetten haberdar mısınız? Siirt’teki mevcut mezarlık alanlarının kent için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Siirt’te yurttaşların mezarlık alanı konusunda yaşadıkları sorunları çözmek için yeni geniş bir alanın mezarlık alanı olarak belirlenmesi hususunda bakanlığınıza bağlı Siirt Belediyesinin bir çalışması olacak mıdır?
  • Siirt’te kent yönetiminde söz sahibi olan kurumların yeni bir arayış içerisine girerek artan mezarlık alanı ihtiyacını çözmeye yönelik ne gibi bir planlamaları vardır?