REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MİLLİ GELİR DAĞILIMINDA YAŞANAN MAĞDURİYET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MİLLİ GELİR DAĞILIMINDA YAŞANAN MAĞDURİYET
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
19 Eylül 2018 - 15:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin milli gelir dağılımında gönül dağlayan mağduriyetler yaşanmaktadır ve bu mağduriyeti asgari düzeye çekmek için halen ciddi önlemler alınmış değildir. Geçmiş yıllarda kişi başına düşen milli gelirin 15-20 Bin Dolara ulaşacağından söz edilirken, paramızın pula dönüşmesinin de sonucu olarak, halkımızın çok büyük bir kesiminin gelirinde küçümsenmeyecek azalmalar olmuştur ve haliyle insanca yaşam koşullarından daha da uzaklaşılmış bulunulmaktadır.

Az sayıdaki zenginler servetlerine servet katarlarken, diğer vatandaşlarımız fakirleşmeye devam ediyor ve bu gerçeğe rağmen, milli gelir dağılımındaki dengesizliğin düzelmekte olduğunu dile getirenler, daha doğrusu iddia edenler olmaktadır. Kişi başına düşen milli gelirin 15-20 Bin Dolar seviyesine çıkarılması hedefini dile getiren sözler, birçok vaatte olduğu gibi maalesef lafta kalmıştır.

Halkımızın satın alma gücünü büyük ölçüde yitirmesi, haliyle esnafımıza da yansıyor ve bazı işyerlerinin terk-i sanat ettiği söylentileri yaygınlaşıyor. Milli gelir dağılımındaki olumsuzluğun birinci derecedeki mağdurları işsiz vatandaşlarımızdır ve günümüz koşullarında bu insanlarımıza ne zaman ekmek kapısı aralanabileceğine yönelik sağlıklı bir tahmin yapmak imkansızdır. İkinci derecedeki mağdurlar ise; satın alma gücü daha da eriyen vatandaşlarımızla bu nedenle kesatlık yaşamakta olan esnaflarımızdır. Zorunlu harcamalara (Elektrik ve benzer ihtiyaçlar) binen ağır zamlar yüzünden diğer ihtiyaç kalemlerini temin etme şansı oldukça azalmıştır ve haliyle satış yapamayan esnaflarımız da zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılama şansını yitirdikleri için işyerlerini kapatarak işsizler ordusuna iltihak etmek mecburiyetinde kalıyorlar.

Toplumumuzun büyük bir kesiminin insanca yaşam koşullarından biraz daha uzaklaşmaları, çok önemli ve düşündüren bir talihsizliktir. Milli gelir dağılımında yaşanan mağduriyetlerden biri de, hatta en önemlisi; ücret dengesizliğidir. Ücret dengesizliğini dengelemeye yönelik gerçekçi bir önlem, günümüze dek alınmamıştır ve milyonlarca insanımızı fevkalade rahatsız eden bu olumsuzluk, halen umursanmamaktadır.

İnanıyorum ki; tüm vatandaşlarımız ülke yönetiminde söz sahibi olanların başarılı olmasın isterler, zira elverişsiz icraatların faturasını ödediklerinin idrakindeler. Ne var ki, istemenin; arzulanan sonucu vermediği gerçeğiyle karşı karşıyayız ve buna rağmen hiç kimse kendini sorgulamıyor!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.