REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MİLYONERLER KAÇIYOR, YOKSULLAR GELİYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MİLYONERLER KAÇIYOR, YOKSULLAR GELİYOR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
13 views
02 Şubat 2018 - 14:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2017 yılında 6 bin milyoner vatandaşımız Türkiye’den göç ederek başka ülkelere gitmişler. Demek ki, Türkiye’den sadece fakirler değil, milyonerler bile göç etmek zorunluluğunu hissetmektedirler. Yine 2017 yılında Dünya üzerinde 95 bin milyoner ülkesini terk etmiş. Milyonerlerin ülkelerini terk etmelerinin ana sebebi demokrasi, hak,hukuk, adalet alanındaki kısıtlamalar. Gece zengin yatıp, sabaha fakir kalmak korkusu. Bunun yanında kişisel güvenlik, terör, eğitim, sağlık, iklim ve temizlik gibi konular da göç etmenin sebepleri arasında yer almakta.

2017 yılında 82 bin olan milyoner göçü sayısı, 2016 yılında 64 bin olmuştu. En fazla milyoner göçü alan ülke 10 binle Avustralya oldu. Avustralya’yı 9 binle ABD, 5 binle Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri takip etmekte. Diğer tercih edilen yerler arasında ise 3 bin milyonerin göç ettiği Karayip Adaları yer alırken, 6. sıraya 2 bin milyonerin göç ettiği İsrail ve İsviçre oturdu. Onları, bin milyoner göçüyle 8’inci sırada yer alan Yeni Zelanda, 9’uncu sırada yer alan Singapur izledi.

Ülkesini terk edenlerin büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerden oluşurken zirvede Çin yer aldı. Böylelikle, 2017 yılında ülkesini terk eden Çinli sayısı 10 bin olarak belirlendi. Bu sayıyı 7 bin milyoner göçü veren Hindistan takip ederken, Türkiye’de 6 bin milyoner göçü vererek ilk üçün içerisinde yer almış oldu. Listede üçüncü sırada yer almasına rağmen nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göçü veren ülke ise yine Türkiye oldu. 2015 yılında bir milyoner göçü veren Türkiye son iki yılda 6 bin milyoner göçü vererek yükselişe geçti. Ülkesini terk edenlerin en çok tercih ettiği yerler baz alındığında, Çin’in tercihi ABD, Kanada ve Avustralya olarak karşımıza çıktı. Hintlilerin seçimi ise ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya ve Kanada olurken, Türkiye hakkını Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Arap Emirliklerinden yana kullandı.

Türkiye’den milyonerlerin kaçmalarına karşılık, son 5 yılda 5 milyon göçmen alarak  bu alanda birinci oldu. Türkiye’ye gelenlerin çoğu aç, perişan, mültecilerden oluşuyor. Sözün tam anlamıyla bir ters orantı, Zenginler kaçarken Suriyeli, Afganistanlı, Pakistanlı yoksullar ülkeyi dolduruyor. Bu demektir ki, Türkiye’de demokrasi Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan ileri düzeyde! Ne mutlu bize! Son nüfus sayımında nüfusumuzun 81 milyona ulaşması boşuna değil…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.