Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

MINTIKA TEMİZLİĞİ

 “Mıntıka Temizliği” askeri bir tabirdir.  Askerlik, mıntıka temizliğiyle başlar, mıntıka temizliğiyle son bulur. Sabahleyin içtimaya kalkan eratın ilk işi (er, onbaşı, çavuş) mıntıka temizliği yapmaktır.

Yan yana şerit halinde sıra olan erler, kovuşlarının önünden başlayarak, etraflarını, eğitim alanını ve kendi bölüklerinin, sınırı sayılan kesimini, başlarını önlerine eğerek gezer, yerde gördükleri sigara izmaritlerini, kâğıt parçalarını, çöpleri toplar, çöp bidonuna atarlar. İşte, bunun adına MINTIKA TEMİZLİĞİ DENİLİR. İçtimaya dahil erlerden biri, yerdeki sigara izmaritini, çöpü atlar geçer ve almazsa, vay onun haline!

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü sosyal medyada “SİİRT’TE TEMİZLİK ÇALIŞMALARI 7/24 DEVAM EDİYOR”  başlığı altında bir habere yer vermiş. “Temiz Bir Kent ve Sağlıklı Bir Çevre” mottosuyla kent genelinde başlattığı “Temizlik Seferberliği” ile il genelinde daha temiz bir yaşam alanı oluşturmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirterek Müdürlük bünyesinde 21 çöp arabası, 4 adet Motorize–Süpürge aracı, 3 adet Tanker, 1 Konteynır Yıkama aracı ve 217 personel ile 7/24 esasına göre gece/gündüz hizmet veriyor.

2 vardiya olarak görev yapan Belediye temizlik ekipleri, tüm gün olduğu gibi gece boyunca da çalışmalarını sürdürecek.
Ekipler, kentin her bir köşesindeki konteynerleri, yeni nesil yer üstü çöp konteynerlerini ve araçların giremediği dar sokaklarda bulunan çöp kovalarını sürekli kontrol edecek, motorize ekiplerde caddeleri temizlemeye devam edecektir. “VATANDAŞLARIMIZDAN DUYARLILIK BEKLİYORUZ” Ekiplerimizle birlikte imkânlarımız dâhilinde 7/24 Siirt’imizi temizlemeye gayret ediyoruz. Daha temiz bir Siirt çalışıyoruz. Buna rağmen maalesef çevre kirliliği oluşmaya devam ediyor. Vatandaşlarımızdan istirhamımız, temiz bir Siirt için hep birlikte mücadele edelim. Değerli halkımızdan çevreye hassasiyet ve duyarlılık bekliyoruz.” Diyerek vatandaşları uyarmış.

İşin gerçeğini söylemek gerekirse, çevre temizliği kültürü açısından büyük eksikliklerimiz var. Keşke, kötü alışkanlıklarımızdan kurtulabilsek ve çevre temizliğine gereken önemi verebilsek.

Çevre temizliği kültürünü almış hiç kimse yere tükürmez. Çöp atmaz, evlerinin çöplerini gelişigüzel etrafa dökmez. Pencerelerden, balkonlardan sokaklara, yollara sofra silkelemez. Tabii, bizim sorunumuz yalnız insanlarla ilgili değildir. Bir de BAŞIBOŞ gezen hayvanlarla ilgili sorunlarımız vardır. Mıntıka Temizliği yaparken, başıboş hayvanların pisliklerini nasıl toplayacağız, bir de bu sorunun cevabını aramak lâzım.

Temenni ederiz ki, söz çevre temizliğinden açılmışken, Şehrimizin temizliği önünde en büyük handikabı oluşturan başıboş hayvanlar sorununa çözüm getirilsin.

Konuyla ilgili bir Siirt anekdotuyla yazımızı noktalayalım.

Anekdot şu:

Şehrimizde 28 yıl süreyle Belediye Başkanlığı yaparak bu alanda ulaşılması mümkün olmayan bir rekora imza atmış bulunan Merhum HAMİ EFENDİ zamanında yaşanmış bir olay vardır. Bu olayın yaşandığı yıllarda Şehrin nüfusu takribi 10 bin kadardır. Henüz soyadı kanununun çıkmadığı, kişilerin lâkaplarıyla anıldıkları bir dönem.

Siirt’e yeni bir Vali atanmış. Belediye Başkanı ile birlikte şehri gezmek istemiş. Belediye Başkanı Hami Efendi bütün evlere ve iş yerlerine haber salarak evlerinin ve iş yerlerinin önünü, çevresini tertemiz hale getirmelerini tembihlemiş. Bütün Şehir halkı el-ele vermişler ve her tarafı gerçekten de pırıl, pırıl yapmışlar. Belediye Başkanı, önce yalnız başına Şehri gezmiş ve gerçekten her tarafın tertemiz olduğunu görmüş. Sonra, Vali Beyin yanına giderek:

-Sayın Valim, Şehri gezmek istiyordunuz, buyurun birlikte gezelim! demiş.

Hami Efendi, her köşesinin, her sokağının tertemiz olduğuna emin olarak ara, daracık sokaklara kadar en ücra yörelere bile Valiyi gezdirmiş. Vali, Şehri tertemiz görmekten dolayı Belediye Başkanına özellikle teşekkür etmiş. Şehir içi gezi böylesine olumlu bir şekilde devam ederken ve artık sona ermek üzereyken geçtikleri bir sokaktan pencereyi açan bir kadın yoldan gelen, geçen var mı, yok mu bakmadan elindeki sofra bezini Valinin ve Belediye Başkanın üzerlerine silkelemiş.

Bu durumdan çok rahatsız olan ve büyük mahcubiyet duyan HAMİ EFENDİ’yi teselli etmek, Vali’ye düşmüş. Şehri çok temiz bulduğunu, böyle istisnai durumların olabileceğini anlatmış. Tabii, Vali ne kadar teselli ederse ve hoşgörüyle karşılasa bile bu durum Hami Efendiyi gerçekten çok üzmüş. Şehir içi gezisini tamamladıktan ve Vali’yi uğurladıktan sonra, başlarına sofra bezinin silkelendiği eve gitmiş. Kapıyı çalmış. Kırdığı büyük potun farkına varmış olan kadın, pencerenin kenarından bakmış. Belediye Reisini görünce, korkusundan gizlenmiş, “evde kimse yok” numarasına yatarak kapıyı açmamış ve açtırmamış.

Bunun üzerine Merhum Hami Efendi, kadının duyacağı yüksek bir sesle:

-Ulan kaltak! Bu senin yaptığına, “pişmiş aşın içine tükürmek” derler. Hadi, benim başıma silkeleseydin neyse! Sofra bezini silkelemek için bula-bula Vali Beyin başını mı buldun! demiş…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER