REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MUHALEFETİN DE SORUMLULUĞU VAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MUHALEFETİN DE SORUMLULUĞU VAR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
17 views
02 Şubat 2018 - 14:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sorunların çözüme kavuşturulması ve beklentilerin yerine getirilmesinde, iktidarlar kadar muhalefetin de sorumluluğu vardır. Başka bir ifade ile; iktidarda olmayan, hatta parlamento çatısı altına giremeyen  siyasi partilerimizin; “Biz iktidar değiliz ki…” deme lüksleri yoktur. Her siyasi partinin hedefi, iktidarla kucaklaşmaktır elbet ve hepsi de bu amaca ulaşmak için neler yapacaklarını değişik yöntemlerle halka aktararak, çalışmalarını oy’a tahvil etmeye çalışırlar. Muhalefet partileri, ülkemiz ve halkımız aleyhine tecelli etme olasılığı bulunan durumların önlenmesi için ciddi bir mücadele vermekle yükümlüdürler ve böyle bir yükümlülükten kaçınan hiçbir muhalefet partisinin iktidarı kucaklama şansı olamaz.

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı gelip çattı ve yarın gerçekleştirilecek olan Kurultayda Genel Başkanlık için yarışacak olanlardan kimin galip geleceğini, oy kullanacak adaylar belirleyecek. Bir siyasi parti genel başkanının 1200-1500 delegenin kullandıkları oyların sonucuna göre seçilmesi, çoğulculuğu öngören demokrasi ile çelişiyor ve yıllardır zaman-zaman dile getirilmesine rağmen Siyasi Partiler ile Seçim yasalarındaki mevzuatlarda gereken değişikliğe gidilmediğinden, liderler hegemonyası da devam etmektedir.

CHP ana muhalefet partisi konumundadır ve bu nedenle diğer muhalefet partilerine göre daha çok sorumluluk taşır. Yarın gerçekleştirilecek olan CHP’nin olağan kurultayında genel başkan adaylarının birden fazla olması demokrasi açısından önemlidir ama arzu edilen demokrasi için yetersizdir. Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarındaki mevzuatlar nedeniyle yarın yapılacak CHP kurultayında genel başkan Kılıçdaroğlu’nun, rakiplerine göre daha şanslı olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Siyasi partilerin başarısında lider karizmasının öneminin yanı sıra  parti organlarında yer alan diğer zevatın da  önem taşıdığı muhakkaktır. Aday listelerinin parti genel başkanları ve etraflarındaki birkaç söz sahibinin tensipleri doğrultusunda hazırlanarak önlerine konmasından rahatsızlık duyduklarını belirten vatandaşlarımız: “Millet ve memleket menfaatlerini her şeyin üstünde tutanların yönetimde söz sahibi olabilmeleri, Siyasi Parti ve Seçim Yasalarındaki mevzuatların, hür iradeyi tam anlamı ile yansıtacak şekilde değiştirilmeleriyle mümkün” görüşünü paylaşmaktadır. Bu düşünceler içinde CHP kurultayının hayırlı olmasını diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.