Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

MUHTEMEL BİR ÇİN-ABD SAVAŞI, ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞININ FİTİLİ OLUR!

ABD’nin Tayvan ile ilgili tutumunun, üçüncü dünya savaşına yol açacak kadar tehlikeli olduğuna vurgu yapılıyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin aklına ne estiyse Tayvan’ı ziyaret etti. Bu ziyaretin, Çin Halk Cumhuriyetini tedirgin edeceği belliydi. Konuyla ilgili Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Dünyada sadece bir Çin vardır, Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu ateşle oynamaktır, çok tehlikeli bir girişimdir” denildi.

ABD-Çin arasındaki tansiyon ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi ile yükseldi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çin’in güçlü muhalefetini ve ciddi temsillerini göz ardı ederek ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in Tayvan bölgesini ziyaret etti. Bu, tek Çin ilkesinin ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerinin ciddi bir ihlalidir. Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi bir etkisi var ve Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor. Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalıyor” denildi.

Çin’in Pelosi’nin ziyaretini şiddetle kınadığı ifade edilen açıklamada, ‘‘Dünyada sadece bir Çin vardır, Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tüm Çin’i temsil eden tek meşru hükümettir’’ ifadelerine yer verildi. Açıklamada, ‘‘Ziyaret, büyük bir siyasi provokasyondur. Çin ve Çin halkı bunu asla kabul etmeyecek’’ ifadeleri kullanıldı.

Tayvan sorununun Çin-ABD ilişkilerinin tam kalbindeki en önemli ve en hassas konu olduğu ifade edilen açıklamada, “Tayvan Boğazı yeni bir gerilim ve ciddi zorluklarla karşı karşıya ve bunun temel nedeni, Tayvan makamları ve ABD’nin statükoyu değiştirmek için tekrar eden hamleleridir. Tayvanlı yetkililer, bağımsızlık için ABD’den destek aramaya devam ediyor. 1992 Konsensüsü’nü tanımayı reddediyorlar” denildi.

ABD’nin, Çin’i engellemek için Tayvan’ı kullanmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu ateşle oynamaktır, çok tehlikeli bir girişimdir, ateşle oynayanlar kendilerini yakarlar” ifadeleri kullanıldı.

Çin’in, ABD Temsilciler Başkanı’nın ziyaretine yanıt olarak egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm önlemleri kesinlikle alacağı vurgulanan açıklamada, “Bundan doğabilecek tüm sonuçlar ABD tarafı ve ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçleri tarafından üstlenilmelidir” denildi. Çin ve ABD’nin iki büyük ülke olduğu aktarılan açıklamada, ABD ve Çin’in birbirleriyle başa çıkmalarının doğru yolunun, yalnızca karşılıklı saygıdan, barış içinde olmaktan, karşı karşıya gelmemekten ve kazan-kazan işbirliğinden geçtiği ifade edildi.

Tayvan sorununun tamamen Çin’in bir iç meselesi olduğu vurgulanan açıklamada, “Başka hiçbir ülke Tayvan sorununda yargıç olarak hareket etme hakkına sahip değildir. Çin, ABD’yi ‘Tayvan kartını’ oynamayı ve Çin’i kontrol altına almak için Tayvan’ı kullanmayı bırakmaya şiddetle çağırıyor. Tayvan’a karışmayı ve Çin’in içişlerine karışmayı bırakmalı. ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçlerini herhangi bir biçimde desteklemeyi ve bunlara göz yummayı bırakmalı. Tayvan sorununda bir şey söyleyip bunun tersini yapma eylemlerini bırakmalı. Tek Çin ilkesini çarpıtmaktan, karartmaktan ve içini boşaltmaktan vazgeçmeli” denildi.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Pelosi’nin Tayvan’a ziyaretine tepki gösterilerek, ABD’nin bu girişiminin Tayvan Boğazı’ndaki gerginliği tırmandırdığına işaret edildi. Açıklamada, ‘‘Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmedeki ısrarının ciddi sonuçları olacağı kesin. Çin Halk Kurtuluş Ordusu yüksek alarm durumunda ve bir dizi askeri operasyon başlatacak’’ denildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 4-7 Ağustos tarihleri arasında Tayvan’ı çevreleyen altı bölgede tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapacağını açıkladı. Tatbikatların 7 Ağustos’ta Pekin saati ile 12.00’de sona ereceği ifade edilerek, tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağı aktarıldı. Güvenlik nedeniyle, tatbikatların yapılacağı bölgelere gemi ve uçakların girmesinin yasaklandığı açıklandı.

Gerçekten de ABD ateş ile oynamakta ve  üçüncü dünya savaşına yol açabilecek girişimlerde bulunmaktadır. Bu tutumuyla ABD, dünyanın barışını sağlamak şöyle dursun, savaş çığırtkanlığının öncüsü konumundadır.

Muhtemel bir Çin-ABD savaşı üçüncü dünya savaşının fitili demektir.

ANEKDOT

Bir araya gelen ve silahsızlanma konusunu görüşen iki ülkenin liderinden biri diğerine sormuş:

-Üçüncü dünya savaşı çıksa ve atom bombaları kullanılsa dünyamızın hali ne olur?

Beriki cevap vermiş:

-Dünyada ok ve yay ile savaş dönemi yeniden başlar…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER