REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MUHTEMEL SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNDEN SENARYOLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MUHTEMEL SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNDEN SENARYOLAR
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
25 views
18 Mayıs 2018 - 12:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran 2018 Pazar günü Türkiye’de 2 seçim birlikte yapılacak. Bunlar Cumhurbaşkanı seçimi ile 27. Dönem milletvekilliği genel seçimleridir. Bilindiği gibi Türkiye’de seçimler iki blok arasında geçecek gibi. Tabii, seçimlere tek başına girecek HDP’nin de barajı aşması ihtimali oldukça yüksek.

Türkiye, iki ittifakın dümen suyuna girmiş bulunmakta. Bunlar AKP ve MHP’nin kurdukları (CUMHUR İTTİFAKI) ile CHP’nin başını çektiği İYİ Parti’nin, Saadetin ve Demokrat Partinin kurdukları (MİLLET İTTİFAKI)dır. Seçimlerle ilgili anketler havada uçuşurken, birbirine çok yakın sonuçlara yer verilmekte. Seçim sonuçlarının şıklarını şöyle sıralamak mümkün:

*Cumhurbaşkanlığı seçimi büyük bir ihtimalle ikinci tura kalacaktır. İkinci tura en çok oy alan iki aday olarak yine büyük bir ihtimalle Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan ile MİLLET İTTİFAKININ ADAYI Muharrem İnce olacaktır. Muharrem İnce’nin değil de Meral Akşener’in ikinci tura kalması da ihtimaller arasındadır.

*Milletvekilliği seçimlerinde kritik bir durum var. Milli ittifakın, cumhur ittifakından daha çok milletvekili çıkarabileceği, bunun da Cumhur ittifakının hesaplarını büyük ölçüde bozacağı söyleniyor.

*Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci veya ikinci turda Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, Meclis çoğunluğunun Millet İttifakında olması sonucu Cumhurbaşkanının hareketi büyük ölçüde sınırlanacak. Millet ittifakının adayı cumhurbaşkanı seçilirse, Başkanlık sisteminden vazgeçildiği ilân edilecek. Parlamenter sisteme dönüş yapılacak.

*Cumhur ittifakının Cumhurbaşkanlığını, Millet ittifakının, meclis çoğunluğunu alması durumunda, 7 Haziran 2015 seçimlerinde olduğu gibi yeni bir seçime gidileceği senaryoları var.

*Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, AKP’nin, MHP’den vazgeçerek, HDP ile anlaşması ihtimalinden de söz edilmekte.

Anlayacağınız, 24 Haziran seçim sonuçları sözün tam anlamıyla ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM gibi çözülmesi oldukça güç.

Senaryolar, bunlardan da ibaret değil. Biz, gerçekleşmesi ihtimaliyüksek senaryolardan sadece bir kaçına yer verdik.

Ne diyelim, Türkiye’miz için hayırlısı neyse o olsun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.