REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MUHTEŞEM YALNIZLIK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MUHTEŞEM YALNIZLIK!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
20 views
19 Ağustos 2020 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Acemi dış politikalar yüzünden Türkiye artık yalnızları oynuyor. Sınır komşusu hiçbir ülkeyle dostluğumuz kalmadı! Dostluk bir yana, hemen hepsiyle kanlı-bıçaklıyız. Suriye, Irak, İran, Ermenistan, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan. Bunlardan hangisi Türkiye’nin dostu!

Hayal âlemine dalmamak lazım. Kendimizi Osmanlı İmparatorluğunun halefi görmeğe devam edersek, bu kendi kendimizi aldatmak olur. Çünkü öyle bir gücümüz yok. Devletlerin, kendi güçlerini bilmeleri, adımlarını ona göre atmaları, dış politikalarını buna göre belirlemeleri gerekir. Haddimizi aşarsak yaptığımız Donkişot’luk olur. Dünyayı kurtaracak biz değiliz. Hem, Dünyayı kurtarmak, bizden de beklenmiyor. Kendimizi koruyabiliyorsak, bu bile yeterli.

Suriye’nin, Irak’ın, Libya’nın, Mısır’ın, Yemen’in içişlerine karışmak  bizim neyimize! Ayağımızı, yorganımıza göre uzatalım. Dünyayı kurtaracak durumda değiliz. Eski Osmanlı imparatorluğu olmadığımız gibi, artık, Osmanlı olmağa da özenmemeliyiz. O devirler çoktan geçti. Türkiye Cumhuriyetine başkanlık sistemini getirmiş olsak, Başkanı HALİFE İLAN ETSEK DE, kim takar, kim dinler!

Kendi kendimizi kandırmayalım, dev aynasında görmeyelim. Ama gücümüzü de küçümsemeyelim. Kendimiz için var olmağa bakalım. Oyunlara, tuzaklara düşmeyelim. Osmanlı İmparatorluğu olmaya özenmeyelim. ATATÜRK’ÜN kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak varlığımızı sürdürelim. Özellikle sınır komşularımızla iyi olmanın yollarını arayalım. Yeniden (KOMŞULARLA SIFIR SORUN) durumuna gelmenin taktiklerini arayalım. Mezhepçilik üzerinden siyaset yapmayalım. Anayasamızdaki (LAİKLİK) ilkesine sadakatten ayrılmayalım. Mezhep savaşları oyunlarına gelmeyelim. Hele-hele, bu gibi konuları hiç mi, hiç kaşımayalım!!!

Bakın, dış politikadaki yanlışlarımız yüzünden Mısır’ın bile Yunanistan’la iş birliği yapmasına yol açtık. Oysa, Akdeniz’de söz sahibi olmak için Mısır’a ne kadar ihtiyacımız olduğu ortada. Mısır’la, Yunanistan işbirliği yaptı, Akdeniz konusunda el birliği etti. Düne kadar Türkiye’yi gücendirmemek için Yunanistan’la anlaşmaya yanaşmayan Mısır, bir de baktık ki Akdeniz karasularıyla ilgili bir anlaşmayı imzalamış bile!

Evet ve maalesef Türkiye dış politikası itibarıyla muhteşem bir yalnızlık yaşamaktadır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.