Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

MÜJDELENEN FETİH!

Kostantiniye’nin (İSTANBUL) fethedileceğinin müjdesi fetih tarihinden 8 asır öncesinden verilmişti.  İstanbul’un Fetih tarihi Hicri takvime göre 857, miladi takvime göre ise 29 Mayıs 1453’tür. Dolayısıyla bu yıl İstanbul’un 571. fetih yıldönümünü kutlayacağız.

İstanbul’u fethettiğinde Fâtih Sultan Mehmed 21 yaşında idi. Sultan Muhammed Han’dan önce Kostantiniye başka devletler, başka komutanlar tarafından 32 kez kuşatılmış, ancak, alınamamıştı. İslam tarihi içinde İstanbul’a düzenlenen ilk sefere katılanlar arasında  EBA EYYÜP EL ENSARİ  HAZRETLERİ bulunmaktadır.

Söz İstanbul’dan ve FETH-İ MÜBİNDEN açılmışken, Eba Eyyüp El Ensari Hazretlerinden bahsetmemek olmaz. Sahabe-i Kiramdan olan Eba Eyyüb El-Ensari, hicret olayı gerçekleştiğinde, Hazreti Peygamber’i Medine’deki evinde ağırlayan ve misafir eden zattır. Peygamber Efendimiz Hazreti MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun)  (Kostantiniye mutlaka fetholunacaktır, Onu Fetheden Kumandan ne güzel bir kumandandır ve O’nun askerleri ne güzel askerlerdir) mealindeki hâdis-i şerilerinden etkilenerek Hicretin 52’nci yılında, yaşı çok ilerlemiş olmasına rağmen İslam Ordusunun Konstantiniye’nin fethi için çıktığı sefere katılmış ve kuşatma sırasında şehit düşmüştür.

Katıldığı kuşatma sırasında şehit olan Eba Eyyüb El-Ensari’nin mezarının surların dışında bir yerlerde olduğu öteden beri söylenmekte, fakat nerede olduğu bilinmemekteydi.

Eba Eyyüp El Ensari Hazretlerinin sefer sırasında İstanbul’un surları önünde şehit düştüğü, o zamanın Müslüman tarihçileri tarafından tarihe not düşülmüştü. Bu durum, elbette İstanbul’u fetheden Sultan Muhammed Han’ın da malumuydu. Fetihten sonra Padişah Eba Eyyüb El-Ensari Hazretlerinin mezarının bulunması için hocası mana sultanı Akşemseddin’den yardım ister.

Padişahın yardım isteği üzerine tefekküre dalan Akşemseddin, haliç yakınlarındaki bir yerde bir nurun varlığını gönül gözle görür, Muhammed Han’ı ve beraberindeki zevatı  mezarın bulunduğu alana götürür. Kısa bir araştırmadan sonra yer tespit edilir. Hatta bu sırada orada bulunan bir çobanın:

-Ben yıllardır bu alanlarda çobanlık yaparım. Otlattığım koyun sürüsü, bu mezar yerinin olduğu yere geldiğinde üzerinden geçmez. Sürü, mezarın iki yanından geçip gider. Hiçbir zaman üzerinde bir hayvanın otladığını da görmedim diyerek, o zamana kadar şahit olduklarını anlatır.

Tespit edilen yere, işaret olarak bir ağaç dalı dikilir. Vakit epeyce ilerlediği için topluluk, mezarın bulunduğu yerden ayrılır.

Fatih, Akşemsiddin’in gösterdiği mezar yerinin gerçek olup olmadığını doğrulamak için gece vakti, dikilen ağaç dalının yerini değiştirir. Ertesi sabah Fatih yanına Akşemseddin’i ve birkaç yakın adamını alarak tekrar mezarın bulunduğu yere götürür. Akşemseddin mezarın üzerine dikilen ağaç dalının yerinin değiştirilmiş olduğunu manevi bir hisle anlar. Ağacın dalını yeni konulduğu yerden alır, daha önce tespit ettiği yere götürür. Fatih Sultan Muhammed Han, Hocasını denemek için ağaç dalının yerini değiştirmiş ise de, Akşemseddin mânevi olarak duruma vakıf olmuştur.

Akşemseddin’in manevi işaretiyle tespit edilen mezar yeri, Fatih Sultan Muhammed’in ve Akşemseddin’in gözetiminde kazılmaya başlanır. Birkaç metre sonra bir mezar taşı çıkar. Taşın üzerinde Arapça olarak “Bu Eba  Eyyüb’ün kabridir.” anlamındaki yazı vardır. Aynı mezardaki bir başka taşta ise Latince “Burası Halid Bin Zeyd’in mezarıdır” anlamında yazı bulunmaktadır.

Bunun sebebi Akşemseddin’e sorulduğunda, o :

-Eba Eyyüb El-Ensari Hazretleri şehit olduğu zaman bir rahip peygamberimizi rüyasında görür. Peygamberimiz, rahipten Müslüman olmasını ister ve ona;

-“Ashabımdan Halid Bin Zeyd, şehit oldu ve filan yere gömüldü. Onun mezarını gurbet ellerde işaretsiz bırakma” diye buyurur. Gördüğü rüyanın etkisiyle uyanan rahip, gece vakti surların üzerine çıkar. Rüyasında belirtilen yere doğru bakar. Eba Eyyüb El-Ensari Hazretlerinin kabrinin bulunduğu yerdeki ışığı görür. Sabahleyin oraya giderek, onun mezarının üzerine bu taşı işaret olarak yazar, diye Fatih Sultan Muhammed Han’a bilgi verir.

Daha sonra Eba Eyyüb Hazretlerinin mezarı tamamen gün yüzüne çıkartılarak, düzenlenir. Üzerine bir türbe, yanına da bir mescit ve medrese yapılır. İşte, bugün İstanbul’daki Eba Eyyüb El Ensari Camiinin ve türbesinin serüveni budur.

İstanbul’un, Müslümanlar tarafından fethedilmesi aynı zamanda HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) BİR MÜJDESİNİN TAHAKKUKUDUR.

Müslümanlar, bu hâdis-i şerifin verdiği azim ve heyecanla, sahabe-i kiram devrinden başlayarak, Kostantin’e müteaddit seferler düzenlemişlerdir. Bundan amaçları, PEYGAMBERİN ÖVDÜĞÜ EMİR VE ASKERLER OLMAKTI! EBA EYYÜB-İ EL ENSARİ HAZRETLERİ BUGÜN İSTANBUL’DA METFUN İSE BUNU BU HÂDİS-İ ŞERİFİN SIRRINA MAZHAR OLABİLMEK İÇİN DÜZENLENEN SEFERE KATILMIŞ OLMASINA BORÇLUYUZ.

Fethi Mübin’in yıldönümünde, bize bu güzel Şehri armağan eden FATİH SULTAN MUHAMMED HAN’I, BÜTÜN ASKERLERİNİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ. Ne mutlu onlara ki, HAZRET-İ MUHAMMED’İN ÖVDÜĞÜ EMİR VE ASKERLER OLMAK ŞEREFİNİ KAZANMIŞLARDIR. Onlara, bu övgü yeter…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER