REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MÜLTECİLER SORUNU VE TALİBAN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MÜLTECİLER SORUNU VE TALİBAN!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
10 views
29 Temmuz 2021 - 12:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriyelilerden sonra, şimdi de Ülkemize Afganistan’dan dalga-dalga mülteciler geliyor. Gerek Suriyelilerin, gerekse Afganların iltica sebepleri ortada. Emperyalizmin zulümden kaçan bu insanlara kucak açmak bir yerde İNSANLIK BORCUDUR. İnanın ki, televizyonda mültecilerle ilgili haberleri ve hele-hele görsel yayınları izlerken, yüreğim burkulmakta, gözlerimden yaşlar dökülmektedir. Ancak, Yüce ALLAH bile kişilerin takatleri üstünde bir yük yüklenmelerini istemez.

Bakara suresinde geçen “Lâ yukellifullâhu nefsen illâ vus’ahâ” ayet-i kerimesi “Allah hiçbir insana / nefse kaldıramayacağı yükü yüklemez” anlamına gelir ki, burada nefisten murat kişi olarak insan olmakla beraber, manevi kişilikleri de kapsar. Devletler de birer mânevi kişiliktir. Nasıl Yüce ALLAH kişi olarak hiçbir insana kaldıramayacağı yükü yüklemezse, devletlerin de manevi kişilik olarak ağır yükler yüklenmesini istemez.

Türkiye gibi 15 milyon işsizin, 50 milyon yoksulun bulunduğu bir ülkeye, 10 milyon mültecinin gelmesi durumunda bu yükü kaldırabilmesi mümkün müdür. Bu bakımdan, Suriye’den ve Afganistan’dan, ülkemize sığınan ve genelde Müslüman olan bu kardeşlerimize ne kadar acısak bile sahip çıkmak konusunda çok zorlanacağımız ortadadır. Bunun için, bu mültecilerin dünyanın dört bir yanına dağılmalarına yardımcı olmak gerekir. Zaten, onların da istedikleri budur. Gençlerimiz bile ülkeden kaçmak isterlerken Türkiye gibi demokrasinin kurallarının işlemediği, ekonomisinin sos verdiği bir ülkede kim yaşamayı ister ki!  İnanın ki, ülkemize kapağı atan  mültecilerin amaçları da Türkiye’yi bir sıçrama tahtası olarak kullanmak ve zengin Avrupa ülkelerine sığınabilmektir.

Suriye’den gelen mülteciler için (Esad’ın zulmünden kaçanlar) diyoruz. Hem, bunlar sınır komşularımız. Hadi, diyelim ki Esad zâlim bir diktatör olduğu için Suriye’den kaçıyorlar. Peki, binlerce kilometre öteden, ta Afganistan’dan gelen mültecilerin, ülkelerini terk edişlerinin sebebi nedir. Elbette, ülkelerini ateş çemberine dönüştüren Taliban rejimidir!

Taliban, sözde İslamiyet’i ikame etmek için kurulmuştur. Gerçekte, büyük bir terör bir örgütüdür. Hem, ABD’nin kurduğu bir örgütün, istismar etmekten başka İslam dini ile ne bağlantısı olabilir, öncelikle bunu düşünelim. Sonra, bu cani örgütün eylemlerine bakalım. İslam dini ile yakından-uzaktan bir alâkası var mı, tahlil edelim.

Taliban’a göre, kadının değil başı açık gezmesi, erkeklerin yanında konuşmaları bile haramdır! Yani, ALLAH KORUSUN, Taliban gibi bir zihniyet Türkiye’ye hâkim olursa, bırakın vesikalıları, şarkıcı, türkücü kadınların, hatta, TBMM çatısı altında milletvekili olarak görev yapan türbanlı kadınların bile kafalarını keserler. Taliban rejimi, insanları güldürmek sanatı olan komediyi ve komedyenleri bile küfür sayarak, Afganistan’ın meşhur komedyeni NAZAR MOHAMMED’in bile kafasını kesmiştir. Yani, Türkiye’de Taliban rejimi hâkim olsa ve meşhur komedyen KEMAL SUNAL sağ olsa, ilk keseceği kafa, O’nun  kafası olurdu. (Yeri gelmişken, rol aldığı filmlerde milletimizin yüzünü güldüren ünlü komedyen Kemal Sunal’ı rahmetle anıyoruz.)

Maalesef, Devlet büyüklerimiz içinde, Taliban’ı kendi görüşlerine yakın bulanlar bulunmaktadır. Onlara anımsatalım ki, Taliban’ın görüş ve felsefesi İslam dinine taban-tabana zıttır. İslam dininde, tekbir getirerek kafa kesmek yoktur. Herkes kendi dininde özgürdür. Herkesin dini görüşü kendisini ırgalar. Kur’ın-ı Kerim’de, tesettüre riayet etmeyen kadınların cezalandırılmaları ile ilgili bir âyet de bulunmamaktadır.

Hem kadının yüzü görülmez, sesi duyulmazsa, insanlar AŞK denilen duyguyu nasıl yaşayacaklardı! Kays, Leylâ’yı görmezse, Mecnun olur muydu! Kerem, Aslı’ya; Ferhat, Şirin’e vurulur muydu! Bu hikâyeler asırlar öncesine aittir. Yani, asırlar öncesinde de kadın-erkek arası muhabbet vardı, aşk vardı! Ergenlik çağına ulaşmış ve aşmış ister kadın, ister erkek hiç kimse (Ben hiç âşık olmadım) iddiasında bulunabilir mi! Kadın da, erkek de âşık olur. Âşkı bilmek, bulmak için siretlerin ve suretlerin varlıklarına ihtiyaç vardır. Bu açıdan, kadının tam kapalı olması dini bir kural olamaz. Âyet-i kerimede kadınlara emredilen ZİYNET YERLERİNİ ÖRTMELERİDİR.

Evet, 15 milyon işsizin, 50 milyon yarı aç, yarı tok vatandaşın yaşadığı Türkiye, 10 milyon mülteciye ev sahipliği yapabilecek kaynaklara ve imkânlara sahip değildir. Bu hem ülkenin insanları, hem de mülteci konumunda olanlar için büyük sorunların gerçekleşmesine sebep olacaktır, olmaktadır. Bizim, ilgililere ve yetkililere tavsiyemiz, sınır kapılarını açarak, sığınmacıları, kendilerinin de istekleri doğrultusunda Avrupa ülkelerine gitmelerinin yollarını ardına kadar açmaktır.

ANEKDOT

Gençliğinde Nasrettin Hoca’yı daha önce hiç görmediği, tanımadığı bir kadınla evlendirmişler. Ancak, gerdek gecesi, evlendiği kadını gören Hoca, çirkin mi, çirkin bir kadınla evlendririlmiş olduğunu anlayınca derinden bir iç geçirmiş.

Nasrettin Hoca, başına sarılan bu musibetten nasıl kurtulabileceğini düşünürken, gelin, Hoca’ya söylenmiş:

Efendi, akraba ve taallukatlarkından kimlere görüneyim,. Kimlere görünmeyeyim!

Yüreği yanık Hoca, cevabı yapıştırmış:

-Bana görünme de, kime görünürsen, görün!

TAŞLAMA

BÜTÜN MÜLTECİLERİ

VATANDAŞ YAPACAĞIZ

İLK SEÇİMDE ONLARIN

OY’UNU ALACAĞIZ

YENİ BİR GÖÇ DALGASI

GELİR AFGANİSTAN’DAN

TÜRKİYE’DE VAR İKEN

ZATEN 5 MİLYON GÖÇMEN

YÜCE ALLAH KİMSEYE

GÜCÜ YETMEZ BİR YÜKÜ

ELBETE Kİ YÜKLEMEZ

BUDUR KUR’AN’IN HÜKMÜ

PEKİ, GÜCÜMÜZ VAR MI

BUNCA MÜLTECİLERE

KANDIRMAYIN MİLLETİ

ENSAR-MUHACİRİNLE

NE ONLAR MUHACİRİN

NE DE BİZLER ENSAR’IZ

(KENDİ MUHTAÇ BİR DEDE)

HÜKMÜNDE OLANLARIZ

BİLİN EN BÜYÜK SORUN

İŞSİZLİK BU ÜLKEDE

VE HALA TÜRKİYE’YE

MÜLTECİLER GELMEKTE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.