REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(MÜSLÜMAN İCADI) NEDEN YOK!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(MÜSLÜMAN İCADI) NEDEN YOK!)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
40 views
30 Eylül 2017 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gerçekten, zihinleri kurcalayan bir soru, bu! (GÂVUR İCADI) var da (MÜSLÜMAN İCADI) neden yok! Bakın, dünyada teknik adına, bilim adına yapılmış her ne varsa hep (GÂVUR İCADI!)

Matbaanın icadından başlayarak, 21. asra gelelim. Gâvur dediklerimiz hep bir şeyler icat etmişler, Biz Müslümanlar hep yatmış! Daktiloyu, otomobili, teypi, bilgisayarı, interneti, uçağı, treni, atom bombasını, enva-i çeşit silahları, füzeleri, füze kalkanlarını, uzaya gönderilen mekikleri, ilaçları, hastalıkların adlarını, aşıları, röntgeni, emar makinesini, tedavilerde kullanılan cihazları, velhasıl aklınıza gelebilecek ne varsa hep (GÂVUR İCADI!) değil mi!

Oysa bu icatları yapmaları gerekenler, Müslümanlar olmalıydı. Çünkü Yüce ALLAH’IN açık bir ikazı var. (HİÇ BİLENLERLE, BİLMEYENLER BİR OLUR MU!) buyrulmuştur. Bu buyruk, aynı zamanda bilimin önemi konusunda verilen açık bir emirdir. Âlimlerin mürekkeplerinin, şehitlerin kanından daha ağır olduğu da dinimizin kurallarındandır. (Bir saat tefekkür, bin saat ibadetten yeğdir) buyruğu vardır. Bu tefekkürün, bir icadın gerçekleştirilmesi konusundaki tefekkür olmadığını kim iddia edebilir!

İşin gerçeği şu ki, (ilim) denilince Müslüman olarak bizler sadece dini bilgilerin kastedildiğini vehmetmişiz. Oysa gerçek hiç de öyle değildir. İlim, bütün konuları kapsayan geniş bir alandır. Toplum olarak (İLİM ADAMI) denilince nedense, sadece DİN ADAMLARI aklımıza gelir. Oysa ilmin her dalıyla uğraşanlar BİLİM ADAMLARIDIR. Din ilmi de, yüzlerce ilim dalından sadece biridir. Müspet ilimlere ağırlık verilmesi gerekirken, Müslümanlar olarak, ağırlık sözde dini konulara verilmiş, aslında onu da başaramamışız. Başarsaydık, müspet ilimlere yönelmenin dinimizin gereklerinden olduğunu bilir, bütün bu icatları GÂVURLARA BIRAKMAZDIK! Bizim de, (MÜSLÜMAN İCADI) diyebileceğimiz övünç kaynaklarımız olurdu!

İslam dini, müspet ilimlere büyük önem verirken, maalesef, yobazlar dinimizi ve kitabımızı ölüler dini, ölüler kitabı haline sokmuşlardır. Dinimizi, kitabımızı bu yobazlardan kurtaramadıkça da, (MÜSLÜMAN İCADI) diye bir icatla tanışmamız mümkün olamayacaktır!

Sesimi duyurabilsem, Diyanet İşleri Başkanına şöyle bir soru yöneltecektim:

-Geçmişe takılmadan, son üç asırda, (MÜSLÜMAN İCADI) diyebileceğiniz bir icat var mı, lütfen varsa bize de duyurunuz, öğrenelim! Öğrenelim de, gururlanalım!

ANEKDOT

Din bilgini zat, kimyager bir arkadaşının laboratuarına gitmiş. Bakmış ki, arkadaşı bazı deneyler yapmakta.

Din bilgini zat, arkadaşına:

-Neyle uğraşıyorsun? diye sormuş.

Kimyager dostu cevap vermiş:

Ellezîne yezkurûnallâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbihim ve yetefekkerûne fî halkıs semâvâti vel ard(ardı), rabbenâ mâ halakte hâzâ bâtılâ(bâtılan) fakine azeb ennar ayet-i kerimesinin tefsirine çalışıyorum.

Din bilgini dostu samimiyetle cevap vermiş:

-Vallahi, senin çalışman bizim çalışmalarımızdan çok daha yararlıdır.

Kimyagerin okuduğu Ayet-i kerimenin meali âlisi şu:

“Onlar ki gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yanları üzerinde uzanırlarken göklerin, yerin yaradılışında fikir edinirler. Ya Rabbena, derler bunu sen boşuna yaratmadın. Sübhansın, o halde bizleri o ateş azabından koru.)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.