REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MÜSLÜMAN ÜLKELERİN YÜREK YAKAN DURUMLARI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MÜSLÜMAN ÜLKELERİN YÜREK YAKAN DURUMLARI!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
15 views
10 Kasım 2017 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ortadoğu’da istikrarlı gibi görülen Müslüman ülkelerden biri de Suudi Arabistan’dı. Bu ülkenin de iç savaşın eşiğine geldiği ortada. Müslüman ülkelerin durumları gerçekten yürekleri yakıyor. Ortadoğu kaynıyor. Mısır, Yemen, Libya, Lübnan, Irak, Suriye ve diğer Müslüman ülkeler adeta ateş üzerinde.

Müslüman ülkelerin ortak bir özellikleri var. Zenginleri çok zengin, fakirleri sefilleri oynuyorlar. Ortadoğu ülkelerini yöneten diktatörlere bakıyoruz. Servetlerinin haddi hesabı yok. 50 milyar doların üzerinde servetleri olanlar var. Öyle anlaşılıyor ki, Ortadoğu ülkelerinin vatandaşları artık uyanıyorlar. Bu ülkelerinin ortak özellikleri halklarının Müslüman oluşu. İster istemez zihinlere takılan istifhamlar var. Neden hep halkı Müslüman ülkelerde böylesine vahim olaylar yaşanmakta.

Şüpheniz olmasın, Suudi Arabistan’dan sonra olaylar diğer Krallıklara da sıçrayacaktır. Maalesef, halkı Müslüman ülkelerin yöneticileri, her ne hikmetse büyük servetlere sahip, halkları ise aç ve perişan. Bir şekilde halkın başına tebelleş olan diktatörler, ülkelerini demir yumrukla yönetmekteler ve seslerini çıkaranların beyinlerine demir yumruk gibi iniyorlar.

Avrupa ülkelerinde, bu tip diktatörlere rastlamak mümkün değil. Çünkü Avrupa ülkeleri, gerçek anlamda lâik. Ortadoğu’da ise sözde ılımlı İslâm var. Ama İslâm dininin ön gördüğü bütün sosyal hasletler rafa kaldırılmış durumda. İslam Dininde “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” hükmü vardır. Maalesef, Ortadoğu’daki halkı Müslüman ülkeleri yöneten diktatörler, sözün tam anlamıyla halklarını soymakta ve çaldıkları paraları yabancı ülkelere yatırmaktadırlar.

Suudi Arabistan’ın sözde İslâm şeriatını tatbik ettiği zannedilirken, görülüyor ki, Kral ve Kral ailesi ülkesinin zenginliklerini, kendi yararına kullanmaktan çekinmiyorlar. Gerektiğinde birbirlerinin kuyularını kazmaktan da geri kalmıyorlar.İşin gerçeği, Ortadoğu’daki Müslüman ülkeleri yöneten ABD ve İsrail’dir.

Biz Müslümanlar, çoğu kere teslimiyetçi oluruz, “bu işin bir de ahret boyutu vardır!” der, haksızlıklara karşı direnmeyiz. İşi Allah’a havale ederiz.

Ancak, dünyanın işlerini Allah’a havale etmek iyi de, kişilerin haksızlıklara boyun eğmeleri ve sessiz kalmaları dini kurallara taban tabana zıttır. Nitekim “Bir yerde bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, elinizle düzeltemezseniz dilinizle düzeltmeğe çalışın. Eğer eliniz ve dilinizle çözemiyorsanız, kalbinizle buğzediniz ki, bu da imanın zayıfıdır” buyuran yine dinimizdir.

Evet, Ortadoğu’daki Müslüman ülkeler kaynıyor. Bu ateş, kolay kolay sönecek gibi de değil. Her ne kadar, bu işte dış güçlerin tahrikleri var denilse bile, ateşin giderek yayılmasında, Ortadoğu’daki Müslüman ülkeleri yöneten saray düşkünü diktatörlerin büyük veballeri olduğu muhakkak…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.