REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MUSTAFA KEMAL’E BİLE KAFA TUTAN MEBUSLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MUSTAFA KEMAL’E BİLE KAFA TUTAN MEBUSLAR!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
178 views
21 Nisan 2018 - 13:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Küşad edilmesinin 98. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde 23 Nisan 1920’de kurulan MECLİS-İ MEBUSAN ile Pazartesi günü, sözde o meclisin görevlerini ifa eden Türkiye Büyük Millet Meclisindeki MEBUSLARI (Milletvekillerini) kıyaslamak babında birkaç söz söylemek gereğini duydum. 1920’de kurulan o ilk mecliste MUSTAFA KEMAL’E (ATATÜRK) bile kafa tutan mebuslar vardı. Bugünün Meclisinde ise, liderleri tarafından kendilerine verilen direktifler doğrultusunda otomatiğe bağlanmış gibi el kaldırıp, el indiren milletvekilleri var. Yanlış bile olsa Genel Başkanlarının direktiflerinden mili sapmak cesaretini gösteremeyen MİLLETVEKİLLERİYLE, Mustafa Kemal’e bile kafa tutan GÖNÜLLERİ SADECE VATAN AŞKIYLA ÇARPAN YÜREKLİ MEBUSLARI NASIL AYNI KEFEYE KOYABİLİRİZ!

Birinci Mecliste de, Mustafa Kemal’e yağ çekmeyi marifet zanneden tek-tük üyeler elbette vardı. Ama o kutsal meclisin çatısı altında bu şakşakçı mebuslara (BIRAKIN BU TABASBUS-U KELBİYEYİ) diyecek yüreğe sahip vatan sevdalıları büyük bir çoğunluktaydı. (KÖPEKLER GİBİ YALTAKLANMAYI BIRAKIN) anlamına gelen ve o yılların meclis zabıtlarında yerini alan bu ifade, bir Siirt Mebusuna, Merhum KADRİ OKTAY’A aittir.

Meclis-i Mebusanda tek işleri şakşakçılık olan bu gibilere merhum Kadri Oktay’ın bu hitabı ne kadar anlamlıdır. Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir milletvekili çıkıp da, kurgulanmış plak gibi genel başkanlarının her dediğine (EVET) diyen milletvekillerine böyle hitap ederse inanın ki, meclisteki sayın üyelerin en az yüzde doksanı kendi üzerlerine alınacaklardır. Çünkü kendileri de genel başkanlarına yağ çekmek için nasıl kırıttıklarının, nasıl dil döktüklerinin bilincindeler. Çünkü liderlerinin aslında bir beşer olduğunu, olağanüstü hiçbir gücünün bulunmadığını bile-bile koltuklarını muhafaza etmek ve bir daha milletvekili seçilememek kaygısıyla yüce iradesine(!) sığınmak mecburiyetini hissetmektedirler.

Evet, bugünkü yorumumda 23 Nisan ile ilgili bir yazı yazmak isteyince aklıma ilk gelen bundan 98 yıl önce meclis-i mebusanda yer alan yürekleri vatan sevdasıyla dolu mebuslarla bugün Türkiye Büyük millet Meclisinde görev yapan milletvekillerini mukayese etmek oldu. Gördüm ki, ilk meclis-i mebusunda Mustafa Kemal’e bile kafa tutan vatan sevdalıları varken ve o mebusların sayıları en az yüzde doksan oranındayken, bugün, liderlerinin emirlerinden zerre kadar sapmayan milletvekillerinin sayıları yüzde doksanlarda. İşte, mukayese bu…

1920’de kurulan ilk MECLİS-İ MEBUSANDA görev yapan bütün MEBUSLARIN AZİZ RUHLARI ŞADOLSUN…

TAŞLAMALAR

BUGÜN 23 NİSAN

NEŞE VAR MI KİMSEDE

ATATÜRK İLKELERİ

KONULMUŞKEN HEDEFE

 

KURULMUŞTU İLK MECLİS

98 YIL ÖNCE

BUGÜNKÜNDEN O MECLİS

BİN KAT DEMOKRAT BENCE

 

CUMA GÜNÜ AÇILMIŞ

İLK MECLİS-İ MEBUSAN

TEKBİRLERLE, DUAYLA

İNİP HACI BAYRAM’DAN

 

ATATÜRK BU BAYRAMI

ÇOCUKLARA HEDİYE

ETTİ, ÇOCUKLAR O’NU

ÇOK-ÇOK SEVİNİZ SİZ DE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.