Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

MÜZELER HAFTASI VE MÜZESİ OLMAYAN SİİRT!

Bilindiği gibi 18-24 Mayıs arası günler, MÜZELER HAFTASI olarak kutlanır. İlimizin ve Şehrimizin en önemli eksikliklerinden biri de müzedir. Maalesef ne Şehrimizde ne İlimiz genelinde müze yoktur. Bugüne kadar İlimize müze kurulması konusunda çok sözler verildi amma, verilen sözlerin hepsi de boş havanda su dövmek işine dönüştü.

İlimiz sınırları içinde Türbe, Başur, Çattepe Höyük kazısı ile Güsir Höyük’te yapılan kazı çalışmaları neticesinde çıkarılan Arkeolojik eserler, şuan Siirt’te Müze olmadığından Mardin, Batman ve Hasankeyf Müzelerinde sergilenmektedir.

Hani, eski Hükümet Konağı binası müzeye dönüştürülerek “Arkeoloji ve İslami Eserler Müzesi” olarak değerlendirilecekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 15 Ocak 2023 tarihli yazıyla Siirt Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmak üzere eski Valilik binası Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsis edilmişti. Ondan da ses seda yok.

Oysa bu konuda gerekli incelemelerin yapıldığı ve müzenin kurulmasının sağlanacak ödeneğe bağlı olduğu belirtilmişti. Eski Hükümet Konağı binasının kendisi zaten tarihi eser. Yani, (Ben müze olmayı hakkediyorum) diye bas bas bağırmakta! Valilikçe, konu üzerinde gereken hassasiyetin gösterilmesi ve bu tarihi binanın müzeye dönüştürülmesi konusunda ilgili bakanlığın harekete geçmesi için siyasilere de önemli görevler düşmektedir. Yüklü bir ödeneğe ihtiyaç kalmadan eski hükümet konağının müzeye dönüştürülebileceği inancındayız.

TİLLO’da özel mülkiyete ait serginin müze kapsamına dahil olup olmadığını doğrusu pek kestiremiyoruz. Ama Türkiye’de müzesi olmayan 2-3 İlden birinin Siirt olduğu muhakkak. Tabii, bunun sebebi müzeye konulabilecek eserlerin olmayışından değildir. Başta TİLLO olmak üzere, özel şahısların ellerinde gerçekten ÂSÂR-I ATİKA sayılacak o kadar çok el yazması kitaplar, sanatsal değeri yüksek eserler bulunduğu bir gerçektir. İlimizde, neden hâlâ bir müze kurulmamış olduğunu doğrusunu isterseniz, anlayabilmiş değiliz.

Son yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik kazılardan elde edilen eserler, Siirt’te müze olmadığı için Mardin’e gönderildi. Daha önce Diyarbakır müzesine gönderilmiş eserlerin de bulunduğunu biliyoruz.

Bazı illerin müzelerini gezdik, gördük. İçlerinde, sadece üç beş el yazması mezar taşı olanları bile var. Oysa ciddi bir araştırma yapılacak olursa ve hele-hele şahısların ellerinde bulunan ÂSÂR-I ATİKA değerindeki eserlerin hibe olarak alınmaları yolunda çaba sarfedilir veya satın alınmaları cihetine gidilirse, Türkiye’nin en zengin müzelerinden biri İlimizde kurulabilir.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca  Türkiye’nin dört bir yanında yeni müzeler açıldı, açılıyor. Bakanlık Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde müzelerin iyileştirilmesi ve yenilerinin açılmasına yönelik çalışmaları kapsamında açılan müzeler arasında maalesef yine Siirt yok. Bartın Amasra Müzesi, Edirne Müzesi, Malatya Beşkonaklar Müze Evi, Mardin Müzesi, Bitlis Ahlat Selçuklu Mezarlığı Müze ve Karşılama Merkezi, Çankırı Müzesi, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Arkeopark, Kayseri Atatürk Evi ile Batman Müzesi Arkeopark’ın açılışları gerçekleştirildi. Muğla Milas Müze Kompleksi’nin birinci etabında yer alan Etnografya ve Muğla Milas Halı Müzesi, Uşak Müzesi, Antalya Mevlevihane Müzesi ve Antalya Etnografya Müzesi yeni açılan müzeler arasında.

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 107’si müdürlük olmak üzere toplam 201 müze ve 138 ören yeri ile Bakanlığın denetiminde 238 özel müze, faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca Bakanlığa bağlı 125 türbe, Bakanlık denetiminde de bin 596 özel koleksiyoncu bulunuyor

Yine Kültür Bakanlığınca Burdur Kbyra, Gaziantep Zeugma, Kars Ani ören yerleri ile Muğla Knidos, Antalya Patara ve Elazığ Harput Kalesi’nin içinde yer aldığı 19 çevre düzenleme ve ziyaretçi karşılama merkezi tamamlanarak hizmete  açıldı.

Bekleyelim bakalım, 2024 yılında olsun İlimizde müze kurulması işi gerçekleştirilecek mi!

İlgililerin ve yetkililerin konunun takipçisi olmaları dileklerimizle…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER