Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Naci Görür, Son Hakkari Depremlerini Yorumladı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Yüksekova’da 30 dakika içinde 4,4, 3,5 ve sonuncusu 20.06’da 4,5 büyüklüğünde meydana gelen depremler hakkında açıklama yaptı.

Yer Bilimci Prof. Dr.

Hakkari Yüksekova’da saat 19.37’de 4,4; saat 19.37’de 4,4, son olarak saat 20.06’da 4.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Hakkari’deki depremleri değerlendiren Prof. Naci Görür, “Arap Levhası kuzeye doğru hareket ederek Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı” diyerek meydana gelebilecek heyelanlara dikkat çekti.

‘ACİL ALTERNATİF ULAŞIM YOLLARI YAPILMALI’

Görür’ün açıklaması şöyle: “Yazılı- Yüksekova Hakkari’de 4,7 ve ardından da 4,6 artçı deprem oldu. Depremler muhtemelen Bitlis- Zagros Bindirme kuşağının içerisinde. Bu bölgede depremin olması mümkün çünkü Arap Levhası kuzeye doğru hareket ederek Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Dolayısıyla Bitlis-Zagros bindirme kuşağında hareketlenmeler olabilir. Hakkari’de bu depremler sonucu çeşitli yerlerde heyelanlar da gelişebilir. Hakkari’de ulaşım yolları çok sınırlı olduğu için olası bir acil müdahalede alternatif yolların yapılması çok önemlidir. Geçmiş olsun.”