REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NALINCININ KESERİ GİBİ, SEÇİM YASALARIYLA OYNAMAYIN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NALINCININ KESERİ GİBİ, SEÇİM YASALARIYLA OYNAMAYIN!
4-Fatih ARITÜRK
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
7 views
13 Ocak 2021 - 14:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İddialar odur ki,. İktidarda kalmak için Cumhur ittifakı seçim yasaları dahil, her yola baş vuracak. CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ, seçimlerin sonucunu deyimin tam anlamıyla (kıl payı mesabesine) indirgemiş bulunmaktadır. Bu sistem devam ederse, artık iktidar olmak veya iktidarda kalmak için asgari 50+1 oy alınması şarttır.

Kamuoyu yoklamaları, Cumhur ittifakı açısından çanların çaldığının göstergesi gibi. Yani, mevcut sistemle seçimlere gidilirse, Cumhur ittifakının iktidarda kalması imkânsız görünmekte! Bunun için de cumhur ittifakı tarafından seçim sisteminde değişikliklerin ön görüldüğü iddiaları var. Bugün için TBMM’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur ittifakı, iktidarda kalabilmek için meclisteki gücünü kullanarak seçim sisteminde değişikliğe gitmeyi isteyebilir.

Cumhur ittifakının seçim sistemini değiştirmek konusunda barajı yükseltmek veya sıfırlamak arasında tereddüt ettiği söylemleri dillendirilmekte. Bir görüşe göre baraj yüzde 12’ye çıkarılarak, HDP’nin devre dışı bırakılması yanında, yeni kurulan siyasi partilere ve özellikle bu partilere yönelecek seçmenlere olduğunuz yerde kalın mesajı verilmek isteniyor. Barajın sıfırlanması ise özellikle AKP’den kopan DEVA ve GELECEK partilerinin MİLLET İTTİFAKINA katılmalarını önlemek açısından bir hamle olabileceği yorumlanmaktadır. Baraj sıfırlanırsa, DEVA ve GELECEK Partilerinin, millet ittifakı içinde yer almalarına ihtiyaç kalmayacaktır!

Evet, seçimlere sözde daha 3 yıl gibi uzun bir süre varken, Cumhur ittifakı tarafından Meclisteki parmak sayısına güvenilerek seçim yasalarının nalıncının keseri gibi yontarcasına değiştirilmek istenmesi, doğrusu hiç de isabetle olmaz. Seçim yasalarıyla sürekli oynamak ülkenin istikrarı açısından çok sakıncalı durumlara yol açacaktır. Yüzde 10’luk gibi yüksek bir seçim barajı başka hiçbir ülkede yokken, barajı yüzde 12’ler düzeyine çıkarmak, ülkenin geleceği açısından oldukça tehlikelidir.

Evet, seçim sisteminin değişmesi şarttır. Ancak, bu değişikliği cumhur ittifakı kendi tarafına yontarcasına yapmak yerine, bütün siyasi partilerin ortaklaşa kararlarıyla ve ülkenin menfaatine en uygun bir şekilde değiştirmesi gerekir. Siyasi partiler, kendi menfaatlerini ülkenin menfaati üzerinde tutmamalı, Türkiye’ye en demokratik seçim sistemini getirmek için el birliğiyle hareket etmelidirler.

Seçimle iktidar olanlar, seçmenlerin iradelerine saygılı olmalı, seçmenler (git) dediği zaman da gitmeyi bilmelidirler…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.