REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NASIL İZAH EDECEKLER?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NASIL İZAH EDECEKLER?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
01 Şubat 2018 - 14:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak ve siyasi bir çözüm üretmek amacıyla Türkiye-Rusya-İran’dan oluşan üçlü garantör devletin bu konudaki çalışmaları devam ediyor. Geçen Salı günü de Rusya’nın Soçi kentinde icra edilen “Suriye Ulusal Kongresine” 1500 delegenin katıldığı ve kongrede iki ayrı kriz yaşandığını dile getiren haberde, yaşandığı ifade edilen iki ayrı krizden birinin; “İsmi davetliler listesinde bulunmayan terör örgütü elebaşı Mihraç Ural’ın kongreye katılması” olduğu vurgulanıyor.

2013 yılında Hatay Reyhanlı’da 52 kişinin öldüğü terör saldırısı olayının sanığı olarak aranan birinin söz konusu kongreye  davet edilmesi, bence de haberi okuyan bazı hemşerilerimin belirttikleri gibi tuhaftır. Suriye krizinde yaşanan bir sürü tuhaflıklar, tutarsızlıklar ve kafaları karıştıran durumlar yaşanıyor. Ülkemizin terör saldırılarından birinin sanığı olarak aranan Ural’ın davet listesinde ismi olmadığı halde kongreye katılmasından duyulan rahatsızlık Dışişleri Bakanlığımız yetkililerince Rus makamlara iletilerek izahat istendiğini haberlerde izleyen hemşerilerim; “Suriye krizine çözüm üretmek için kendisiyle garantör devletlerden biri olarak birlikte hareket ettiğimiz Rusya’nın Mihraç Ural’ın ülkemizce arandığını bilmemesi mümkün değil… Bu nedenle, keşke  kongreye katılan heyetimiz, Ural’ı gördüklerinde protesto ederek ayrılsaydılar…” diye de tepki gösteriyorlar.

ABD ile Rusya’nın Ortadoğu üzerinde çok yönlü hesapları vardır ve bu hesaplar doğrultusunda gerek gördüklerinde başkalarına rahatsızlık verecek davranışlarda bulunmaktan haya duymazlar. Yılların dost ve müttefiki olarak ifade edilen ABD’nin ülkemize yönelik sergilediği tavır, bu görüşü teyit ediyor ve zannederim bundan sonra da, halkımızın “tuhaf” olarak niteleyeceği durumlarla karşı karşıya kalınabilecektir.

Rusya, mevcut Esad yönetiminin devrilmesini engelleyen ülke olmasına rağmen, Suriye krizine birlikte çözüm üretmeye çalıştığı ülkemizin, yine Esad yönetimine karşı direnen Özgür Suriye Ordusu ile beraber hareket etmesine tepki göstermiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, Suriye’deki gelişmelerde yaşanan tuhaflıklar bir sürüdür ve sadece iki örnek vermekle yetinirken, Rus makamların istendiği belirtilen izahata nasıl bir yanıt vereceklerini, başkaları gibi merak ettiğimi vurgulamak isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.