REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NAVTEX İLANLARI!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NAVTEX İLANLARI!!!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
17 views
27 Ağustos 2020 - 13:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde en çok duyduğumuz deyimlerden biri de NAVTEX İLANI şeklinde dillendirilenidir. Bilindiği gibi, Akdeniz’deki zengin petrol ve doğalgaz yatakları üzerinde ciddi bir mücadele başlamıştır. Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olmasına karşılık, Türkiye’nin, bir zamanlar iç gölümüz olan Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramalarına müsaade edilmek istenmiyor. Bunun için Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa, İtalya, İsrail, Almanya gibi AB ve NATO ülkeleri yanında, maalesef başta Mısır olmak üzere Müslüman ülkeler de gavurlarla elbirliği yaparak Türkiye’yi Akdeniz’de yalnızlaştırma politikası içinde bulunuyorlar. Bu müdahalelere karşılık, Türkiye de bir süreden beri AKDENİZ’İN belli kesimleri için NAVTEX İLAN ettiğini açıklamış bulunmaktadır. Navtex ilanı demek, deniz seyir ikazlarını, meteorolojik tahminleri ve ikazları, arama kurtarma ilanlarını ve gemiler için yayınlanan benzer bilgileri gemilere anında iletmek için tasarlanmış uluslararası iletişimdir. Navtex ilanı bu cihaz üzerinden yapılan bildirimi ifade eder. Navtex, aynı zamanda küçük, düşük maliyetli ve mesajları kâğıda basabilen radyo alıcısını kendi içinde bulunduran gemilerin köprü üstüne monte edilen, Deniz Kuvvetlerinin ilgi alanına giren sahalardaki bahsedilen mesajları almak üzere ilgi sahalarını seçme imkânı tanıyan bir cihazdır.

Navtex ilan edilen bölgelerden, başka gemilerin geçmelerine müsaade edilmez. Tatbikat sırasında geçecek gemilerin vurulması durumunda, bundan sorumluluk kabul edilmez. Gelin görün ki, Akdeniz’de NAVTEX ilan eden sadece Türkiye değildir. NAVTEX ilan ettiğimiz bölgeler için aynı koordinatlarda, karşıt ülkeler de NAVTEX ilan etmiş bulunmaktadırlar. Yani, Akdeniz’de sözün tam anlamıyla bir RESTLEŞME VAR. Dileriz ki, bu restleşme savaşa dönüşmez, aklıselim galip gelir de, Birleşmiş Milletler kanalıyla bu soruna çözüm yolu bulunur. Türkiye’nin, Akdeniz’deki hakları görmezden gelinmez.

Türkiye, bugün için AKDENİZ’DE sözün tam anlamıyla YALNIZ BAŞINA BIRAKILMIŞTIR. Yediği en büyük kazık ise sözde Müslüman ülkelerin, Yunanistan ve diğer gâvur ülkelerle iş birliği yapmalarından kaynaklanmaktadır. Ancak, işin bu duruma gelmesinde, dış politikadaki hatalı tutumlarımızın önemli rol oynadıklarını da kabul etmek zorundayız. Hani bir deyim vardır. (Akılsız başın cezasını ayaklar çeker) deriz ya! İşte, durumumuzu bundan daha iyi açıklayacak bir deyim yoktur!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.