Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

SEÇİMDEN NELER BEKLENİYOR?

Dikkatler Rusya-Ukrayna savaşına yoğunlaşsa da, geçim sıkıntısı altındaki milletimizin genel seçimlere ilgisi sürüyor.. Erken seçim olur mu, zamanında seçim yapılır mı, seçimleri Cumhur İttifakı mı Millet İttifakı mı kazanır? Bütün bu soruların net bir yanıtı tabii ki yok.. En yakın ihtimaller, seçimlerin (bir aksilik çıkarılmasa) 2023 yılında yapılacağıdır.

Bu seçimlerde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığını kaybedeceği, yerini Millet İttifakı’nın belirleyeceği adayın alacağı, hemen her gün yapılan kamuoyu yoklamalarından anlaşılıyor.. Cumhurbaşkanlığını muhalefetin kazandığı beklentisi üzerinden fikir yürütecek olursak; Hiç kuskusuz bu sonuç millete derin bir nefes aldırabilir gibi gözüküyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak, muhalefet için büyük bir moral kaynağı ve seçimden sonra yapılacak çalışmalar için umut verici olacaktır.. Fakat Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmanın, şirazesinden çıkmış siyasi sistemi rayına oturmak için yeterli olmayacağı görülüyor.. Parlamenter sisteme dönülebilmesi için meclis çoğunluğunun da muhalefet tarafından kazanılması gerekiyor.. Yoksa şimdi İstanbul’da görüldüğü gibi, cumhurbaşkanını ve meclisi çalıştırmamak için birilerinin ellerinden geleni ardına koymayacağı da gün gibi ortada duruyor.

Millet İttifakı’nın seçim kazanması Türkiye’nin ekonomik ve siyasi düzeninde ne gibi değişikliklere sebep olacaktır? Ne yazık ki, bu düzen yine önemli ölçüde dışarıya bağımlı, kapitalist bir sistem olacak.. Sınıflar arasındaki uçurum devam edecek, işsizliğe çare bulmak kolay olmayacaktır.. Son 20 yıldır devlet düzeninde yapılan ağır tahribatı onarmak çok zordur ve istense de çok zaman alacaktır.. Özelleştirilmiş stratejik işletmeler yeniden kamulaştırılabilecek midir? Eğitimde yaratılan tahribat kaç yılda düzeltilebilecektir? Yeni yönetim, savaş politikalarından dönecek midir? Ülke dışındaki askeri kuvvetleri geri çekecek midir?

Bu mücadelede Kürtlerin ve çoğunlukla Kürt seçmenlere dayanan HDP’nin nasıl bir tutum takınacağı merak konusudur.. Eğer Kürtler, Millet İttifakını desteklemezse seçim sonuçları tabii ki çantada keklik olmaz.. Cumhur İttifakı’nın temel seçim stratejisi, Millet İttifakı’nı HDP üzerinden vurmak ve çökertmektir.. Millet İttifakı, içindeki milliyetçilerin ağırlığı ve AKP’den korkuları nedeniyle HDP’yi ittifakın içine almıyor.. Bu koşullarda HDP seçmeninin benden size hayır yok, ne haliniz varsa görün demesi ihtimal dâhilinde ise de böyle bir tutum takınılması büyük bir sorumsuzluk olur ki, HDP ve eğer parti kapatılırsa HDP seçmeni, seçimlerde sorumluluğu elden bırakmama olgunluğunu gözlemlediğim kadarıyla fazlasıyla gösterecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER