Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

(NE HABER) Sitesinin  Ahmet Arıtürk İle Yaptığı Röportaj -1-

SORU: Ahmet Arıtürk kimdir?

SORU: Ahmet Arıtürk kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

CEVAP: 26 Ağustos 1943 doğumluyum. 18 aylık bebek iken Babam Hüsnü Arıtürk rahmet-i rahman’a kavuşmuş olup 5 yaşına kadar dedem Hacı Salih Çeto’nun himayesinde büyüdüm. Dedemin vefatından sonra işini ağabeyim devralmıştı. Ben Helvacılar Çarşısında ağabeyimin dükkânında kendisine yardımcı olarak çalışırken, ikizim Merhum Mehmet Metin Siirt Gazetesinde mürettip olarak çalışmağa başlamıştı. Tabii, bu arada ikimiz de okula devam ediyorduk. Ağabeyim Mehmet Sabri Arıtürk Vatani görevini ifa için askere gittiğinde Helvacılar Çarşısındaki dükkânımızı devretti. Bunun üzerine, Ben de Siirt Gazetesinde mürettipliğe başladım.

2020 yılında vefat eden ikizim Mehmet Metin Arıtürk ile birlikte 4 kardeşiz. Benden büyük ağabeyim Merhum Mehmet Sabri Arıtürk ve hayatta olan Ablam Aysel Arıtürk vardır.

Gazeteciliğe her ne kadar mürettip olarak başladık ise de zaman içinde muhabirlik ve yazarlık yapmağa başladık. Mürettip olarak başladığımız çalışmalar sonunda Siirt Gazetesinin gayri resmi ortağı olduk.

1950-1980 yılları arasında Siirt’te kimi kazanç, kimi siyaset amaçlı çok sayıda gazete yayın hayatına girmişti. Bunlardan anımsadıklarım arasında DEMOKRAT SİİRT, SİİRT’İN SESİ, SİİRT EKSPRES, ADALET, MEMLEKET, ŞEHİR, MÜCADELE, SONSÖZ, SİİRT BİRLİK gibi gazeteler var. Tabii çok sayıda gazetenin yayın hayatına girmesi, maddi yönden SİİRT Gazetesini etkiledi. Biz de, ilan pastasından küçülen payımıza bir dilim ilave etmek için yine Merhum Dayımızla ortaklaşa (UĞUR) Gazetesini yayın hayatına soktuk. Bu arada kapanan ve yayın hayatına yeni giren Gazeteler oldu. Kapısına kilit vuran Gazetelerden biri de Merhum Fuat Yazgan tarafından yayımlanan (DEMOKRAT SİİRT)ti.  Fuat Yazgan (MERHUM) Adana’da Anadolu Ajansının Bölge Müdürlüğüne atanmıştı. Biz, yeni bir Gazete çıkarmak niyetindeydik. Adana’ya gidişimde, Merhum Fuat Yazgan’ı ziyaret ettim. Yeni bir Gazete yayımlamak istediğimizi belirterek rızası varsa Gazeteye (DEMOKRAT SİİRT) adını vereceğimizi söyledim. Kendisi, bundan çok memnun olacağını belirtti. Yani, Siirt basın hayatında iki DEMOKRAT SİİRT VAR. Bunlardan ilki merhum Fuat Yazgan tarafından yayımlanıp kapatılan, ikincisi ise daha sonra biz ARITÜRK’LER tarafından  yayım hayatına sokulandır. Bunun dışında Oğlum Muhammed Fatih ARITÜRK adına yayım hayatına soktuğumuz (SİİRT’TE HÜRRİYET) Gazetesi var. Ancak bu gazetenin ömrü kısa oldu. Bu arada Siirt’in ilçelerinde yayım hayatına giren gazeteler bulunmakta.

Gerek SİİRT ve gerekse tarafımızdan yayım hayatına sokulan Gazetelerde (AHMET ARITÜRK) imzası altında yayımlanan yazılarım yanı sıra (ÇETİN ÇETİNGİL, HACI HACIOĞLU, TAŞÇI, ABİD) MAHLASLARIYLA YAZDIĞIM MAKALELERIM, ŞİİRLERİM, TAŞLAMALARIM,    SEYAHAT ANILARIM VE TEFRİKALARIM VAR. Bu arada, kitap çalışmalarına da ağırlık vermeğe başladım.

1995 yılında yayımlanan “Siirtli Halk Şairi Ahmet ARITÜRK’ÜN GÖNÜL DEFTERİNDEN” adlı kitabım, ilk eserimdir.

2004 yılında “ŞİİRLER”,

2008 yılında “HATEMÜL ENBİYA ÂLEMLERE RAHMET HAZRET-İ MUHAMMED (A.S.V.),

Yine 2008 yılında “MESNEVİ’DEN ÖĞÜTLER” ile SİİRT’LE İLGİLİ ANEKDOTLAR adları altında kitaplarım yayımlandı.

SİİRTLİ HALK ŞÂİRİ AHMET ARITÜRK’ÜN “ŞİİRLER-2”

Ve son olarak 2011 yılında yayımlanan “AŞKIN KİTABI” adlarını verdiğim eserlerim bulunmaktadır. Bunlardan “SİİRT’LE İLGİLİ ANEKDOTLAR” kitabı benimle birlikte Büyük Oğlum Muhammed Fatih Arıtürk tarafından vücuda getirilmiştir.

Şu anda

PEYGAMBERLERİN HAYATI,

TAŞLAMALAR ve

MAKALELERİM

Adları altında baskıya hazır bekleyen dokümanlarım var. Bu kitapların tümü bilgisayarımda kayıtlıdır. Bilgisayarla yazmağa başladığımdan bu yana bilgisayarımın belleğinde kaydedilen makalelerim 4 bin sayfayı bulmuştur. Taşlamalarımın sayısı ise 4 bini aşmıştır. Bilgisayar öncesi yazılarım, taşlamalarım, şiirlerim, makalelerim, seyahat anılarım maalesef kayıtlı değildir.

Yine gazetecilik mesleği içinde yurt genelinde yayın yapan bazı gazetelerin ve ajansların SİİRT MUHABİRLİĞİNİ yaptım. Bunlar arasında MİLA MİLLİ HABER AJANSI, AK AJANS, TERCÜMAN VE GÜNAYDIN gibi gazeteler bulunmaktadır.

Şunu da belirteyim, gazetecilik dışında uğraş alanlarımın başında yine halk hizmetlerine yönelik dernek çalışmalarım olmuştur. Uzun yıllar, Siirt Çarşı Camii Dernek Başkanlığı, Siirt Ulu Camii Dernek Başkanlığı ve Tillo Hazret-i Fakirullah Dernek Başkanlıkları yanı sıra birçok derneklerde, başkan yardımcılığı, yönetim kurulu üyeliği yaptım. Yazılarımda ve haberlerimde Hazret-i Veyselkarani ve İbrahim Hakkı Hazretleri için anma törenleri  düzenlenmesi konularını sık-sık gündeme getirmemin de etkisiyle, etkinlikler düzenlenmesine vesile olmak yanında, kimi etkinliklerde konuşmacı olarak görev aldım. Hazret-i Veyselkarani ile ilgili 3 şiirim Kültür Bakanlığınca bestelenmiş olup zaman-zaman düzenlenen anma etkinliklerinde yerel sanatçılar tarafından icra edilmiştir. Bu arada, 2014 yılında Siirt’te YILIN AHİSİ olarak seçildiğimi de belirteyim.

(DEVAM EDECEK)