Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

(NE HABER) Sitesinin Ahmet Arıtürk İle Yaptığı Röportaj -2-

SORU: Kaç yaşında ve

SORU: Kaç yaşında ve nasıl gazeteciliğe başladınız. Gazeteciliğin hangi alanlarında çalıştınız? (Mürettiplik, Baş mürettiplik, Dağıtıcılık, Yazarlık, Muhabirlik…)

CEVAP: 1957’li yıllardan beri Gazetecilik mesleğinin içindeyim. Gazetecilik mesleğine BEDEN İŞÇİSİ yani Mürettip olarak Dayım Merhum Mehmet Emin Kılıççıoğlu’na ait SİİRT MATBAASINDA başladım. İkizim Merhum Mehmet Metin benden önce mürettipliğe başlamıştı. Yaşça da bizden büyük olan Dayımın oğlu Merhum Cumhur Kılıççıoğlu Başmürettibimizdi. Zaman-zaman matbaada mürettip olarak çalışan çok sayıda genç hemşerilerimiz oldu ama matbaanın demirbaşları hükmünde olan bizdik.

Mürettip olarak çalışırken, gazetedeki boşlukların doldurulması açısından  kitaplarından şiirler dizdiğimiz olurdu.  Kitaplardan, şiirler dizmeye çok meraklıydım. Bu arada, güzel bulduğum şiirleri de ezberlemeğe başlamıştım. Bu şiir dizme sayesinde kitaplardaki şiirlerle ve şairlerle adeta tanışmış ve gıyabi dostluklar kurmuştum. Yine bu şiir kitaplarının etkisi altında ilk TAŞLAMALARIMI yazmağa başladım. Yazdığım taşlamalar tutmuştu. Takdirlerini iletenler oluyordu. Taşlamalardan sonra haberler yapmağa ve makaleler yazmağa başladım. Bu arada Dayımızın oğlu Cumhur Kılıççıoğlu (Merhum) Gazeteden ayrıldı. Gazetenin yükü benim ve ikizim Merhum Mehmet Metin’in omuzlarında kalmıştı. İkimiz de artık SİİRT GAZETESİNİN BEDEN İŞÇİLİĞİ yanında FİKİR İŞÇİLİĞİ yapmağa başlamıştık. Yani, hem muhabir, hem yazarlar olarak çalışmalarımızı sürdürmeğe devam ediyorduk. Müveziimiz hasta olduğu veya başka bir sebepten dolayı gelmediği zaman Gazeteyi dağıttığım da çok olmuştur.

SORU: Siirt Gazetesi hangi dönemde, kim tarafından ve nasıl kuruldu?

CEVAP: Siirt gazetesi 7 Ağustos 1937 tarihinde yayın hayatına girmiştir. Türkiye’de halen yayınını sürdüren en eski on gazete arasında yer almakta olup, kurucusu Merhum Dayım Mehmet Emin Kılıççıoğlu’dur. Ancak, belirtmekte yarar var. Gazetenin kurulduğu yıllarda, İlmimizde gazetecilik ve matbaacılık konularında bilgileri, tecrübeleri olan   kimse olmadığı için Dayım, Gazetecilik ve Matbaacılık işlerinde profesyonel olan Zeki Şalış adlı kişi ile ortaklık kurmuş, gazete ve matbaa rayına girinceye kadar ortaklık devam etmiştir. Yani, Merhum Zeki Şalış’ın da Siirt’te bir matbaa kurulmasında ve SİİRT GAZETESİNİN  yayımlanmasında EMEĞİ VARDIR. Bu vesile ile her iki kurucumuzu da rahmet ve minnetle anıyorum.

Siirt Gazetesi başlangıçta haftalık olarak yayım hayatına girmiştir. İlk kurulduğunda Ulus Mahallesinde Merhum Hacı Hasan Arpacı’nın evinin altındaki dükkanda kurulan matbaada yayın hayatına başlamıştır. O yıllarda Ulus Mahallesi Siirt’in merkezi konumundaydı. Hükümet konağı, vali evi, halkevi, ziraat bankası, askeri mahfel gibi önemli kuruluşlar bu mahalledeydi. Aynsalip çeşmesi de bu mahallenin sembollerinden biri olup halen varlığını korumaktadır. Dayım, bilahare bu mahallede ev satın alarak, matbaayı aynı hizada 100 metre kadar ötede aldığı evin alt katkına taşıttırmıştır. Gazete 1989 yılına kadar aynı yerde yayımına devam etmiştir. Dayımın 1987 yılında vefatından sonra, 2 yıl süreyle oğlu Ömer Faruk Kılıççıoğlu’nun sahipliğinde yayımına devam etmiş, kendisi Mersine gidince, gazetedeki hissesini gayri resmi ortakları durumunda olan bana ve ikizim Merhum Mehmet Metin Arıtürk’e devretmiştir. Ancak, o yıllarda her ikimiz de memur olduğumuz için gazetenin sahipliğini Ağabeyimiz Merhum Mehmet Sabri Arıtürk üstlenmiştir. Ben ve ikizim Metin emekli olduktan sonra SİİRT GAZETESİNİN doğal sahipleri olduk.

(DEVAM EDECEK)