REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NE YEDİĞİMİZİ BİLİYOR MUYUZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NE YEDİĞİMİZİ BİLİYOR MUYUZ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
21 views
19 Eylül 2020 - 13:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde en çok tartışılan ve gündeme getirilen konulardan biri de bir çok ünlü markaların ürettikleri sucuklara, salamlara, sosislere, köftelere, lahmacunlara v.s. tavuk, hindi, at, eşek, hatta domuz  eti karıştırdıklarıyla ilgilidir.

Gıda sektöründe her ürün grubunda ve hemen hemen her üründe hile ve tağşiş yapılıyor. Hile: birini aldatmak, yanıltmak için yapılan düzen demek. Tağşiş ise: bir ürünün doğallığını, içine başka bir şey karıştırarak bozmak, mevzuata aykırı üretim yapmak anlamı taşır. Gıdaların doğallığını bozan yani etiketinde beyan edilen maddelerden farklı maddelerin gıdaya katılmasını tanımlayan bir hiledir tağşiş. Tağşiş Yapılan Gıdalar; et ve süt ürünleri, bitkisel yağlar, alkollü ve alkolsüz içecekler, çikolatalar, enerji içecekler, kahveler, ballar, şekerli mamüller, baharatlar.

Kasaplardan veya AVM’lerden hazır kıyma almak en tehlikeli olanıdır. Kıymanızı mutlaka reyondan kendi seçtiğiniz etlerden çektirin. Kıyma tağşişi tavuk, hindi gibi eti daha ucuz olan kümes hayvanlarının et, kemik, yağ, deri, sakatat, ayak, tırnak, kafa gibi bölümlerinin kıyma makinesinden geçirildikten sonra kırmızı boya ilave edilerek kıyma üretilmesi şeklindedir. Hatta bazı durumlarda gıda boyası yerine dananın kendi kanı kıymaya renk vermek için kullanılmaktadır. Bir başka kıyma tağşişi dana etinin değerli bölümlerinin parçalanması sırasında etlerden çıkarılan sinir, zar, parça ve kırıntı etlerin ete karıştırılıp kıyma makinesinden geçirilmesi. Bir diğer tağşiş at, eşek, domuz gibi normal şartlarda tüketmediğimiz ve hatta dinimizce haram olan hayvanların etlerinin ve sakatatlarının kıyma makinesinde çekilerek gıda boyası karıştırılarak satılması. Yapılan bir tağşiş de kıymaya iç yağın fazla konulması, az yağlı diye satılan kıymalarda çok yağ çıkması örneği.

Köftede yapılacak tağşiş ve hileler baharatlar ve gıda boyası ile kolayca ört bas edilebiliyor. Köftede kullanılan kıymanın hileli olmasının dışında köfte yapımında yapılan diğer tağşiş ve hileler etten çekilmiş kıyma yerine soya kıyması, soya eti, farklı tahılların unları, ekmek, galeta unu gibi et olmayan malzemelerin kullanılması.  Taze etlerde yapılan önemli hile parça ete kimyasal enjekte edilerek etin hacim ve ağırlığının arttırılması. Kimyasal enjekte edilerek ağırlığı arttırılan parça etlerin görüntüsü normal parça etlere göre daha sulu ve daha parlak olmakta, parça eti iki parmağımızı arasına alıp kuvvetlice sıktığımızda etten su çıkarsa tağşiş yapılmış demektir.

Salam, sosis gibi ileri işlenmiş et ürünleri büyük kıyma makinelerinden geçirilen etlerin hamur hale getirilmesi ve bu hamura çeşitli baharat ve gıda katkı maddesinin eklenmesi ile yapılan ürünlerdir. Salam ve sosis; imalatında kullanılan büyük kıyma makinelerinde tavuk, hindi, domuz, at, eşek gibi hayvanların et, sakatat, kemik, tırnak, deri, kafa vb. parçalarının çekilmesi ile üretilebilir. Salam, sosis, jambon gibi ürünlerin raf ömrünü arttırmak için nitrat tuzları kullanılmakta. Gıda üreticileri ürünün raf ömrünü daha fazla uzatmak için kullanılması gereken nitrat tuzu miktarından çok daha fazlasını ürüne ekleyebilirler. Bu ürünleri tüketen kişiler vücuda alınan yüksek nitrat tuzları nedeniyle zaman içerisinde böbrek başta olmak üzere sağlıklarını kaybedebilir. Sucuk yapımında da dana eti yerine kümes hayvanları ve diğer büyükbaş hayvanlarının etleri, sakatatları, derileri, kemikleri, deri ve kafaları hilekâr gıda üreticileri tarafından kullanılmakta. Bazı gıda üreticileri de ürettikleri sucuklara satış noktalarından geri alınan küflenmiş, bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş sucukları da karıştırmakta.

Sakatat: Kuzu kokoreç ve dana karaciğeri hile ve tağşiş yapılanların başında gelmekte. Kuzu kokoreç diye satılan bağırsaklar çoğu zaman koyun ya da sığır bağırsağı. Dana karaciğerinde yapılan tağşiş doğranmış halde hazır paketlenmiş ürünlerde yapılmakta. Ciğer doğranmış bir halde olduğu için paket içerisinde tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarının ciğerleri ya da at, eşek, domuz gibi hayvanların ciğerleri dana ciğeri ile karıştırılabilir ve ancak yenildikten sonra anlaşılabilir.

Büfe, lokanta, kebapçı gibi tüm gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinde içinde et bulunan gıda ve yemekleri tüketirken dikkatli olun. Et döner, tavuk döner, lahmacun, kebap çeşitleri, tas kebap, tandır vb. et içeren tüm yemeklerin fiyatlarını kasapta satılan etlerin fiyatları ile karşılaştırarak karar verin. Çünkü baharat, soğan, sarımsak ve salça giren et yemeklerinde hile ve tağşiş yapıldığını anlamak zor olabilir.

Evet ve maalesef ne yediğimizi bilmiyoruz. Bu gibi hileleri ve tahşişleri önlemenin tek yolu sıkı denetim ve yüksek ceza uygulamasıdır. Hatta, gerekirse bu gibilere para cezası yanında hapis cezası dahi verilmelidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.