Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

NEDEN 14 MAYIS!

Erken seçim olacak mı, olmayacak mı derken, ortaya yeni bir kulis haberi düştü. Bu kulis habere göre seçimler 2023 yılında yapılacak ama, sadece, normal süresinden 5 hafta önce ve 14 Mayıs’ta!

Verilen tarih çok inandırıcı geliyor. Seçim, güya erkene alınmış olmakla, üst-üste iki kez Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’ın, üçüncü kez aday olmasının önü açılarak, tartışmalara mahal bırakılmayacak. Seçim erkene alınmakla, muhalefetin itiraz hakkı engellenecek, hem de 1950 seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapıldığına atıfta bulunularak, sözde demokrasinin önü açılmış olacak.

Bilindiği gibi, Celal Bayar ve Adnan Menderes’in kurdukları Demokrat Parti 14 Mayıs 1950 günü yapılan seçimden iktidar olarak çıkmıştı. (Tarih tekerrürden ibarettir) Ancak, bu defa Demokrat Parti MİLLET İTTİFAKININ içinde yer almaktadır. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde değişen de iktidar olmuştu.

Evet, bir yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olup olamayacağı tartışılırken ve bu konuda Yüksek Seçim Kuruluna yapılan müracaat henüz cevaplandırılmamışken, zevahiri kurtarmak açısından da olsa seçimin 5 hafta öne alınacak olması mantıklıdır. Yani, erken seçim hem var, hem yok gibi bir durum yaşanacak. Cumhur ittifakı açısından değişen hiçbir şey yok.

Seçimlerin, 18 Haziran 2023’te yani normal süresi içinde yapılması durumunda, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalı hale gelecektir.

Seçimler sadece 5 hafta öne çekilmekle, Erdoğan için (ÜÇÜNCÜ KEZ ADAY OLABİLİR Mİ,  OLAMAZ MI) tartışmasının önüne geçilecek, hem de kendilerince kutsadıkları bir tarih olan 14 Mayıs 1950 seçimlerine vurgu yapılacak.

Seçimlerin 5 hafta öne çekilecek olmasının bir sebebi de Cumhurbaşkanı seçiminin birinci turda sonuçlanması ihtimalinin çok düşük olduğuna, büyük bir ihtimalle ikinci tura kalacağı görüşünün ağırlık kazandığına bağlanmaktadır. 18 Haziran’da yapılacak seçimin ikinci tura kalması durumunda ikinci tur seçimin yasa gereği 2 Temmuz’da yapılması gerekeceği, o tarihte ağırlıklı olarak tatile gidenlerin olmayacağı ve üreticinin tarlada yoğun olduğu döneme denk geleceği için seçimlere katılımın düşeceği yolundaki görüştür.

Dileriz ki, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi kulis bilgilere yansıdığı gibi, 14 Mayıs’a alınır da, Yüksek Seçim Kurulu, sorulan soruya gönül rahatlığı içinde doğru olan cevabı vererek, yanlış tevillerde bulunmak zorunda bırakılmaz…

ANEKDOT

14 Mayıs 1950 seçimleri yapılıp, Demokrat Partinin iktidar olduğu anlaşılınca, DP Genel Başkanı konumundaki Celal Bayar’a müjde vermişler.

Bayar:

-Durun bakalım, İsmet Paşa iktidarı devredecek mi?  diyerek, tereddüt geçirmiş. Çünkü, Bayar’ın da dediği gibi, İnönü, isteseydi iktidarı devretmezdi. Onu engelleyecek hiçbir güç yoktu.

Ancak, özünde demokrasiyi benimsemiş bir kişiliğe sahip olan İsmet Paşa, hiç tereddüt etmeden ve gönül huzuru içinde iktidarı, yeni sahiplerine devretmişti.

Keşke, bütün parti liderleri de İnönü kadar demokrat olabilselerdi…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER