REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NEDEN OLMASIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NEDEN OLMASIN
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
19 views
30 Eylül 2017 - 15:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2016 yılının Kasım ayında Siirt Belediyesine Kayyım olarak atanan ve asli görevi Siirt Vali Yardımcılığı olan Sayın Ceyhun Dilşad Taşkın’ın, Şehrimize hizmet için büyük bir çaba içinde olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz.

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’ın, ‘PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkanlığı’na KAYYIM olarak atanan Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın gerçekten çok iyi niyetli ve hizmet aşkıyla dolu genç bir üst düzey bürokrat. Bize göre Taşkın’ın bir şanssızlığı var. Bu da seçilmiş değil de, atanmış bir Belediye Başkan Vekili olmasından kaynaklanmaktadır. Siyasi kimliği olmadığı için gerektiği zaman üst makamlara karşı tavır koyamamakta. Oysa Belediye Başkanlığı makamı gerektiği zaman elini masaya vurmayı gerektirir.

Sayın Taşkın’ın Belediye Başkanlığı yaptığı ilde asıl kadrosunun Vali Yardımcılığı olması bir yerde elini-kolunu bağlamaktadır. Sonuç itibarıyla, bütün işlerinde Vali’nin, genel müdürlerin, üst bürokratların emirlerini uygulamak durumunda. Oysa siyasi kimliği olan seçilmiş bir Belediye Başkanı olsa, gerektiği zaman İçişleri Bakanına karşı bile açık tavır alabilir.

Bu açıdan baktığımızda, Kayyım olarak ve (VEKİL) sıfatıyla görev yapan Sayın Taşkın’a bir sitemimiz olamaz. Netice itibarıyla Valilik, genel müdürler ve ilgili bakanlık ne derse onları uygulamak zorundadır. İşte, seçilmiş başkanla, atanmış başkan arasındaki fark budur.

Bu sabah, Sayın Taşkın’ın basın mensupları ve yörenin esnaflarıyla bir sohbet toplantısı vardı. Hamiefendi Caddesi üzerindeki (BABACAN ÇAYEVİ)’nde düzenlenen kahvaltılı sohbet toplantısında Şehrimizin birçok sorunları dile getirildi. Gerçekten yararlı bir toplantı oldu. Sohbetimizde Sayın Taşkın’ın çok iyi niyetli ve hizmet aşkıyla dolu olduğunu bir kere daha ikrar ettik. Kendisine vekâleten verilmiş olan Siirt Belediye Başkanlığı görevinin hakkını vermek için bütün gücüyle çabaladığına şahit olduk.

Bölgemizdeki Belediyelere Kayyım olarak atanan Başkanların işleri gerçekten çok zordur. Omuzlarına çok ağır bir yük yüklenmiştir. Bu ağır yükü taşımak öyle her babayiğidin kârı da değildir. Bu ağır yükü taşımak yanında, bürokrat olarak bir yerlere bağlı ve bağımlı olmaları haliyle en büyük dezavantajlarıdır.

Eminiz ki, Siirt Belediye Başkan Vekilliğini KAYYIM sıfatıyla yükümlenmiş olan Sayın Ceyhun Dilşad TAŞKIN, siyasi kimliği olan seçilmiş bir Belediye Başkanı olsaydı, Şehrin sorunlarını çözümlemek konusunda çok daha başarılı olacaktı. Kabul etmek lâzım ki, seçilmiş değil, atanmış bir Belediye Başkanı olması sebebiyle Şehrimize hizmet konusundaki hayallerini büyük ölçüde gerçekleştiremiyor.

Ben, AKP’nin yerinde olsam, 2018’de yapılacak yerel seçimlerinde Kayyım olarak halkın büyük sevgisine mazhar olan Ceyhun Dilşad Taşkın’ı Siirt Belediye Başkanlığına aday gösterirdim.

Neden olmasın!

“GEÇ KALDIN EBE HANIM, GEÇ KALDIN!”

Geçmiş yıllarda, Siirt’in Pervari ilçesine atanan bir ebe, tayin kararını elden almış ve Siirt Sağlık Müdürlüğüne giderek, tayin kararını içeren zarfı Müdüre vermiş.

Zarfı açıp okuyan Sağlık Müdürü:

-Geç kaldın ebe hanım, hem de çok geç kaldın! demiş.

Ebe Hanım, büyük bir telâş ve şaşkınlıkla:

-Efendim, tayin yazısındaki tarihe bakın, mehil hakkımı bile kullanmadan, otobüse bindiğim gibi geldim! diye söylenecek olmuş.

Bunun üzerine Sağlık Müdürü gülümseyerek, sözlerine açıklık getirmiş:

-Ebe Hanım, sen bundan 40 yıl önce gelecektin.  Pervarili ….. Ağa doğduğu gün annesinin ebesi olacaktın! Doğar doğmaz boğacaktın. O zaman Pervari’ye de, Siirt’e de, Türkiye’ye de en büyük hizmeti yapmış olacaktın! diyerek, esprisine açıklık getirmiş.

Yeni tayin edilmiş ebe de espriyi anlayarak rahatlamış. Amma, Sağlık Müdürünün bu esprisine, espriyle karşılık vermiş:

-O zaman gelmiş olsaydım, şimdi 60 yaşlarında bir KOCAKARI olacaktım. İyi ki o zaman gelmemiştim…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.