REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NEPOTİZM’E DİNİ KILIF!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NEPOTİZM’E DİNİ KILIF!!!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
22 views
11 Ağustos 2020 - 14:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya kurulalı beri torpilli olanlar ve garibanlar vardır. Günümüz Türkiye’sinde de bu böyledir. Gariban gençler işsizdir, iş bulsa ya asgari ücretli, ya taşeron ya da maden ocaklarında çalışırlar! İşte, aşta, yarışta, ikinci sınıf vatandaş olmalarına karşılık, VATANİ GÖREVLERİNDE BİRİNCİ SINIFTIRLAR(!) Çünkü askerlik görevini yapanlar onlardır. Artık parayı basan vatani görevden de kurtulabiliyor.

İşsizlik konusuna gelelim! Sözde KPSS, ALES  ve benzeri sınavlar var. Sınavı kazananlar işe alınıyormuş! Bunun da palavra olduğu uygulamalardan belli! Dayın, bel bağladığın üst düzey bürokrat, ya da siyaset alanında dayanağın varsa, ayrıcalıklı ve bol maaşlı işin hazır!

(NEPOTİZM OLMAYACAK) denildiğine bakmayın, Bakanların, milletvekillerinin, rektörlerin, genel müdürlerin ve diğer partililerin akrabalarının nasıl ayrıcalıklı ve ballı işlere yerleştirildikleri belgeleriyle ortada. İstisnai kadrolardan atamaları yapılan, sonra en ballı kadrolara geçirilenler hep torpilliler! Son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız (Nepotizm) şeklinde ifade edilen bir deyim vardır. Nepotizim, iş hayatında birinci derece yakınlıkları olan tanıdık ve akrabalara ayrıcalıklı davranmak, onları işe almada öncelik göstermek ile ilgili bir terimdir. Nepotizm ülkemizde ve dünyada sıkça karşılaşılan bir işe yerleştirme yöntemidir. Nepotizm terimini günümüz şartlarında tanımlarsak; iş hayatı içinde işe alım ve terfilerde akraba kayırmalarını ifade eder. Nepotizmin uygulandığı bir iş yerinde işe almalar, terfi etmeler, vazifelendirmeler tamamıyla olması gereken objektif kriterlere göre belirlenmeyip, tanıdık ve akrabaların olması yeterli görülür.

Ayrımcılık veya adam kayırmacılık olarak da ifade edilen nepotizm, iş yerlerinin düzenini bozmakta ve iş verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle bir politika ile yönetilen kurumlarda işe alımlarda liyakat esası gözetilmez. Söz konusu iş, kurumun ve kamunun hizmetinin sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlayacak gerekli bilgi ve beceri deneyimine sahip, alanında tecrübeli kişilere verilmez. Çalışanların işe alınmasında ve mevcut pozisyonlarından terfi etmelerinde akraba olunması yeterlidir. Hal böyle olunca kamu hizmetinin işleyişindeki aksaklıklar kaçınılmaz hale gelir.

Bizim sözde Müslüman geçinen yöneticilerimiz, NEPOTİZM’E bir de dini kılıf uydurmuşlardır. Haşa, (ALLAH’IN EMRİ) olduğunu iddia edenler vardır. Hani şu Cuma günleri hutbe sonunda okunan (Şüphesiz Allah adaleti, ihsanı ve akrabalara yardım etmeyi emreder) şeklinde tercüme edilebilecek ayetten yola çıkarak, AKRABALARA YARDIMIN ALLAH’IN BİR EMRİ OLDUĞUNU ÖNE SÜRERLER. Oysa dikkat edilecek olursa, YÜCE ALLAH, akrabalara yardımdan önce ADİL OLMAYI EMRETMEKTEDİR. Yani, adaleti çiğnemek pahasına akrabana yardım edemezsin!!!

Akraba kayırmacılığı yüzünden ADALETİ KATLEDER VE İŞİ İHLİNE VERMEZSENİZ, ASIL O ZAMAN BÜYÜK TAHRİBATLARA YOL AÇARSINIZ…

Bari, ALLAH’TAN KORKUN DA akraba kayırmacılığına dini kılıf uydurmayın!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.