REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NEREYE EL ATSAK KARŞIMIZA ÇIKAN KURUM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NEREYE EL ATSAK KARŞIMIZA ÇIKAN KURUM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
08 Ekim 2019 - 12:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’te ulaşım konusunda büyük sorunlar yaşamaya devam ediyoruz.  Şimdiye kadar doğru dürüst tabiri caizse şöyle bir ağız tadıyla, fazla sürüncemede kalmadan bir yola kavuştuğumuzu hatırlamıyorum. Karayollarının ilimizde üstlendiği bütün yolların yapımları, ya sürekli yüklenici firmanın yani yüklenici değişikliğine maruz kalıyor, ya güzergâhı değiştiriliyor ya da kamulaştırma sorununa takılıyor.

Son yirmi yılda ilimizde yapılan yol inşaatlarını şöyle bir gözümün önüne getiriyorum da, hepsi yukarıda belirttiğim sorunlardan bir ya da bir kaç tanesine takılmış, ihale şartnamesinde belirtilen sürenin kat-kat fazlası olan bir sürede tamamlanabilmiştir. Aksi durumda olan bir yolu bilen veya hatırlayan varsa uyarıda bulunursa sevinir, mutlu olur ve teşekkür ederim.

Zaten bu konuda iki yol tam anlamıyla bu kurumumuzun karnesini gösteriyor. Türkiye’de duble yol çalışmalarına başlanan ilk yol olmasına rağmen halen bitirilemeyen Kurtalan yolu ve devamı olan Batman yolu ile birkaç yıl sonra artık yarım asırlık bir ömre ulaşacak olan yeni Eruh yolu olarak adlandırdığımız yol. İşin doğrusu artık bu yolun başına “yeni” sıfatını eklemek bana artık çok doğru gelmiyor.

Çevre yolu yapımı mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına takıldığı için uzun bir ardadan sonra tamamlayabilen bu kurumumuzun yapmaya çalıştığı kent merkezi çevre yolu bağlantısının da aynı akıbete uğradığı belirtiliyor. Devlet Hastanesinin önünden kent merkezini çevre yoluna bağlayacak olan yolda bir süre önce başlatılan çalışmaların durduğu belirtiliyor. Arazi sahiplerinin kamulaştırma bedeline itiraz ettikleri ve çalışmaların bu yüzden durduğu ifade ediliyor. Biz mi arazilerimize  gözümüzde değerlerinden daha fazla bir değer biçiyoruz, yoksa bu kurumumuz mu doğru değer belirlemiyor. Buna mahkemelerin oluşturulacağı bilirkişilerin raporları doğrultusunda yine mahkemelerimiz tarafından karar verilecektir.

Sonuç itibariyle kim haklı çıkarsa çıksın olan insanımıza oluyor, olan kentimize oluyor. İnsanımız eziyet çekiyor, kentimiz geri kalıyor.

Öte yandan çevre yolunu organize sanayi bölgesine bağlayacak olan yol yapımı da unutuldu gitti. Son iki yıldan beri bu yoldan söz eden hiç kimse yok. Bakalım organize sanayi bölgesinin gelişimi açısından çok önemli olan bu yolun yapımı ne zaman hatırlanacak?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.