Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

NEVRUZ NEDİR, NE DEĞİLDİR!

Nevruz nedir, ne değildir, Bu günün neden kutlandığının cevabını bulalım istedik.

Bazı takvimlerde 21 Mart, yeni yılın başlangıcı kabul edilir. Kimilerine göre de Nevruz, kurtuluş günüdür! Nevruz’la ilgili birçok esatirler (masallar) vardır.

Esatirlere göre Nevruz geleneği 3500 yıl gerilerden gelmektedir. Türklere göre Nevruz, Ergenekon’dan başlar. Nevruz şenlikleri Oğuz Kağan ile anlam bulur.

Kürtlere göre Nevruz’un kahramanı Kawa’dır. Kawa mitolojik bir kahramandır. Hikâye, ünlü Pers şair Firdevsi’nin en önemli eseri olan Şehname’de yer alır. Hikâyenin diğer ana karakteri olan Zahhak Azhi Dahaka, Zerdüştçülüğün kutsal kitabı olan Avesta’da ve antik dönem İran mitolojisinde yarı şeytan bir Babil Kralı olarak yer almıştır. Firdevsi, hikâyeyi yeniden yorumlayarak bu karakteri şeytani ve tiran bir Arap kral olarak betimlemiştir. Hikâye, Kürt mitolojisinde de yer almıştır.

Kürtler, Nevruz’un dayanağı olarak inandıkları Demirci Kawa Efsanesini değişik şekillerde anlatırlar. Bilindiği gibi insanlık tarihiyle birlikte “kültür”ler oluşmaya başlamıştır.

Bugün “toplum” olarak nitelendirilebilecek bütün ulusların, bir kültürü vardır. Hiçbir toplumla karşılaştırılamayacak kadar köklü, güçlü ve zengin bir geçmişi bulunan Türk ulusu, binlerce yıl önceden beri güçlendirerek devam ettirdiği kültürünü, bugünlere kadar taşımıştır. Türk kültür öğelerinden birisi de kuşkusuz “Nevruz“dur. Kökeni itibariyle Farsça olan “Nevruz”, Türklerde “Yeni Gün” anlamına gelecek biçimde kullanılmıştır.

Nevruz Azerbaycan’da Novruz, Kazakistan’da ve Tacikistan’da Nevrız meyrami, Kırgızistan’da Nooruz, Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türklerinde Mevris olarak tabir edilir.

Nevruz, kelime manası olarak Farsça’da da “Yeni gün” anlamına gelir. Çin’den Avrupa içlerine kadar kuzey yarım küre insanlarının ortak bayramıdır. Bugün Türkiye’de bir gelenek Türki Cumhuriyetleri’nde ise resmî bayram olarak kutlanır. Baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Türk Kavimleri tarafından M.Ö. VIII yy’dan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanır.

Peki, “NEVRUZ ÇİÇEĞİ”Nİ bilir misiniz! Bu çiçeğin açılması da Nevruz’la başlar. Toprağı delip çıkan nevruz çiçeklerinden artık bulabiliyor muyuz!

Evet, NEVRUZ’UN ne olduğunu kısaca özetlemeğe çalıştık. Ne olmadığına gelince asla ve kat’a terör estirmek, yakıp, yıkmak değildir!

Bu arada, Nevruz’la birlikte bahar mevsiminin güzelliklerinin kendilerini hissettirmeğe başladıklarını anımsatalım. Bu mevsimin yöremizdeki en yaygın çiçeği NERGİZ’DİR. Ellerde, yakalarda, evlerimizde, iş yerlerimizde erken solmasınlar diye su dolu bardaklara koyduğumuz Nergizler. Bir başka deyişle NEVRUZ GELDİ, NERGİZ  GELDİ. Bir esatire (masal) göre NERGİS ÇİÇEĞİ, NARSİS’İN TOPRAĞA DÜŞEN GÖZYAŞLARINDAN OLUŞMUŞTUR.

Evet, artık bahar mevsimi bütün haşmetiyle geri döndü. Dağ başlarındaki karlar erimekte, akarsular coşup çağlamakta, ağaçlar budandı, budanıyor. Dağlar, ovalar yemyeşil bir şala bürünmüş gibi. Toprak ana bütün güzelliklerini doğurdu, doğuracak. Kırlarda, çayırlarda koyunlar, kuzular meleşiyorlar.

Bu mevsimde zaman-zaman yağmur yağsa bile “şeker değiliz ya eriyeceğiz!” diyerek ne şemsiye kullanıyoruz, ne de yağmurluk. Bir bakıyorsunuz, yağmur yağıyor, bir de bakıyorsunuz, hava açmış, güneş bütün haşmetiyle ortada. Vakit geceyse ve hava açıksa yıldızların, ay’ın ihtişamı bir başka, seyirlerine doyum olmuyor.

Bahar mevsime girerken ve Nevruz’u kutlayacakken aklıma takılan bir dörtlük var. Yazımı bu güzel dörtlükle noktalayalım istedim:

İŞTE GELDİ İLKBAHARIN AYLARI

YÂRE MEKTUP YAZMAK İSTER GÖNLÜMÜZ

KARI GİTMİŞ, MOR SÜMBÜLLÜ DAĞLARI

ŞİKÂR İÇİN GEZMEK İSTER GÖNLÜMÜZ

Hepimizin gönlü, bahar gibi çiçekler açsın. Yaşamlarımız Nevruz gibi güzelliklerle dolsun. 21 Mart’ta idrak edeceğimiz Nevruz bayramımız kutlu olsun.

TAŞLAMA

GELDİ NEVRUZ BAYRAMI

(NEVRUZETE PİROZ BE)

ARAPÇA’DAN (IMBAROK)

(KUTLU OLSUN)U TÜRKÇE 

NEVRUZ BAHAR BAYRAMI

YIKMAK, DÖKMEK HİÇ DEĞİL

NE DAHHAK KALDI ARTIK

NE DE KAWA KALDI BİL

BAYRAM GİBİ KUTLAMAK

GEREKLİDİR NEVRUZ’U

BİRLİK, BERABERLİĞE

VESİLE OLMALI BU

“NEVRUZ” DENİNCE NEDEN

ÜRPERMEDE İÇİMİZ

ÇÜNKÜ ŞİRAZESİNDEN

ÇIKARDIK NEVRUZ’U BİZ

BAHAR BAYRAMI İSE

KIRMAK VE DÖKMEK NEDEN

KIRMAK VE DÖKMEK OLAN

GÜNE BAYRAM DEMEM BEN

BAYRAM DEMEK KARDEŞLİK,

DOSTLUK VE BİRLİK DEMEK

BAYRAM DİYORUZ AMMA

TUTUMUMUZ UYMAZ PEK

KUTLU OLSUN HERKESE

BAHAR BAYRAMI NEVRUZ

BAYRAM GİBİ KUTLANSA

ELBET RAZI OLURUZ

BAYRAMLAR BAYRAM OLSUN

BAYRAM GİBİ KUTLANSIN

DİLERİZ Kİ BAYRAMA

KAVGA, KAN KARIŞMASIN

NEVRUZUMUZ MÜBAREK

OLSUN ARAP, TÜRK, KÜRD’E

OLMASINI DİLERİZ

KARDEŞLİĞE VESİLE

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER