Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

NEYİN ÖLÇÜSÜ!

Dünyamızı ve içerisindeki canlı/cansız her zerreyi yaratan Allah, yaptıklarını anlatırken; hep  bir ölçü içinde kaldığına vurgu yapar.. Kendisinin hiçbir zaman ölçüyü aşmadığından ve ayrılmadığından bahseder..Yani, en önemli sıfatlarından birinin “ölçülü olmak” olduğunu bildirir.
Allah’ın  kullarından beklediği en önemli davranış, yarattığı ölçüyü korumalarıdır.. Kuran’ı incelediğinizde, namaz kılmadığı için, oruç tutmadığı ya da hacca gitmediği için helak olan hiçbir toplumdan bahsedilmediğini görürsünüz.. Ama geçmişte ölçüyü taşırdıkları için yerle bir olan halkların hikayesini de detayları ile karşınızda bulursunuz.
Bunu kafamıza iyice sokalım diye, Nuh, Ad, Semud, Lut, Medyen ve  İsrailoğulları gibi birçok kavmin sonunu azgınlıklarına bağlar.

Dünyadaki suyun, toprağın, havanın çok hassas bir ölçüsü var.. İhtiyaçlarımızı giderirken, o hassas ölçüleri görmezden gelemeyiz.. Fıtrat olarak insanın, hayvanın ve bitkilerin de bir ölçüsü var.. Cinsiyet, beden, ahlak, akıl ve irade insanın dört elle korunması gereken vasıflarıdır.
Gerek insanın kimyasını, gerekse diğer canlıların genetiğini bozmaya kimsenin hakkı yoktur.. Bugün bir iklim krizi ve bu krizin daha henüz başındayız.. Geleceğimiz ise büyük facialara gebe.. Ani sellerin, büyük yangınların, depremlerin ve diğer başka felaketlerin tek sorumlusu insanoğludur.
Ölçüsüzlük ve taşkınlık, maalesef birçok ülkede devlet politikası haline getirilmiştir.. Diğer halklar üzerinde egemen olmak, değerli kaynaklarını ele geçirmek maksadıyla herkes aklına gelen her şeyi insafsızca yapıyor.

Dış dünyayı bırakalım ve kendi ülkemize dönelim diyecek olursak, şehirlerde imar rantı uğruna dereleri kanalizasyona bağladık.. Tertemiz pınarları ve tabiata can veren  su kaynaklarını körelttik.. Toprağı toprak yapan bitki örtüsünü yok ettik ve etmeye de devam ediyoruz.
Mevzuatlarla sorumlulukları ortadan kaldırabilirsiniz.. Ancak ilahi mizanda, yaptığımız her şeyin hesabını vereceğiz ve oradaki sorumluluktan kaçmanız mümkün olamayacak.. Üstelik o hesabı, Allah ahrete de bırakmıyor.. Azgınlaşan, taşkınlaşan halklara felaket faturalarını dünyada  kesiyor.
Çünkü “ölçüsüzlüğün” bedeli bu.. Kuran’daki onlarca menkıbe de bunu anlatıyor.. Allah’ın ölçülü olun emrini, bakkalın terazisi ile sınırlamak, kâfirliğin dik alasıdır.
Kaynaklardan, nimetlerden ihtiyacımız ölçüsünde yararlanmamız gerekiyor.. Fazlasına dokunmayalım ve fazlasının “haram” olduğunu bilelim.
Ey sevgili hacılar ve hocalar; İşin şekline şemaline bakmayı, sarıkla cübbeyle uğraşmayı bırakın.. Özünüze dönün.. İslam’ın ruhu ve felsefesi kayboldu.. Bir an önce o ruhu ve felsefeyi bulun da yerine koyun..

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER