Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nice Yüzyıllara… Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yılı Türkiye Genelinde Olduğu Gibi İlimizde de Coşkuyla Kutlandı

Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı Türkiye genelinde olduğu gibi İlimizde de  coşkulu etkinliklerle kutlandı.

Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı

27 Ekim Cuma günü 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen Bayram provasıyla start alan etkinlikler, 28 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen Çelenk Sunma töreniyle devam etti. Saat 13:00’te başlayan Çelenk Sunma törenine mülki ve askeri erkân, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk’ün Anıtına çelenklerin sunulmasını müteakip saygı duruşunda bulunularak  İstiklal Marşı eşliğinde şanlı Bayraklarımız göndere çekildi.

Yine kutlamalar çerçevesinde 28 Ekim Cumartesi günü fener alayı düzenlendi. Saat 20:00’de 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda start alan Fener Alayı etkinliği, Kızılay İş Merkezi, Güres Caddesi, Nuri Bayam Caddesi üzerinden  Kızlar Tepesine kadar devam etti. Fener Alayını müteakip Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “CUMHURİYETİN 100. YILI KONSERİ” Kızlar Tepesi Amfi Tiyatro’da sahnelendi.

29 Ekim Pazar günü ise etkinlikler Vali ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya’nın 10.00 – 10:30 saatleri arasında yeni valilik hizmet binasında valilik makamında, devlet adına tebrikleri kabul etmesiyle start aldı. Kabul töreninden sonra Bayram töreninin yapılacağı ‘15 Temmuz Demokrasi meydanı’na geçildi. Vali Dr. Kızılkaya burada da törene katılan halkımızın, öğrencilerin, askeri birliklerin ve diğer katılımcıların bayramlarını kutladı. Vali’nin platformdaki yerini almasından sonra İstiklal Marşı okunarak şanlı Bayrağımız göndere çekildi.

Tören alanında etkinlikler Vali Dr. Kemal Kızılkaya’nın, günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Vali’nin konuşmasını, öğrencilerin cumhuriyet bayramı ile ilgili şiirler okuması izledi. Daha sonra, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından belirlenen öğrencilerin taekwondo gösterisi, ‘yöresel halk oyunları gösterisi’ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile etkinlikler devam etti.

Etkinlikleri müteakip “Demokrasi ve Cumhuriyet” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Demokrasi Meydanındaki etkinlikler,  bayrak ve Atatürk kortejinin geçişiyle son buldu.

Yine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Pazar günü Kızlar Tepesi sosyal tesislerinde Vali ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya’nın ev sahipliğinde şehit ve gazi aileleri, il protokolü, siyasi parti il başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşların katıldıkları resepsiyon vardı.

Şanlı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutluyor, NİCE YÜZYILLARA diyerek bir kere daha bize bu büyük günü armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal (ATATÜRK) olmak üzere, silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.