REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NOBEL ÖDÜLLÜ MARDİNLİ HEMŞEHRİMİZ AZİZ SANCAR, AŞI KONUSUNDA NE DEDİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NOBEL ÖDÜLLÜ MARDİNLİ HEMŞEHRİMİZ AZİZ SANCAR, AŞI KONUSUNDA NE DEDİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
11 views
27 Eylül 2021 - 14:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Koronavirüste aşı süreci devam ederken Nobel ödüllü bilim insanı Mardinli Hemşerimiz Aziz Sancar önemli açıklamalarda bulundu. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST için TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak Türkiye’ye gelen Sancar, ‘TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu’ ile buluştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, toplantıyı sosyal medyada paylaştığı videolu mesajla duyurdu. Varank, “Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar hocamız TEKNOFEST için geldiği TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışan bilim insanlarımızla bir araya geldi. Hocamızın da dediği gibi çok güzel işler yapıyorlar. ‘ açıklamalar yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Burcu Özsoy, TÜBİTAK MAM Gene Mühendislik ve Biyoteknoloji Enstitüsü Direktörü ve COVID-19 Türkiye Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Saban Tekin katıldı.

Aşı karşıtlarına ibret olacak açıklamalarda bulunan Sancar, Aşının ne kadar gerekli olduğu konusunda şunları söyledi: “Aşının partisi yok. Bu aşıyı Çin’den satın alıp Türkiye’de kullanmaya karar veren politikacılar değil bizim halk sağlığı uzmanlarıdır. Bu aşı veya Rus, Amerikan veya Türk kardeşlerimizin Almanya’da ürettiği aşılardan hangisi daha etkili bilemiyorum. Çünkü bu işin uzmanı değilim. Ama inanıyorum ki hepsinin koruyucu faydası var ve halkımızın Türkiye’de halihazırda mevcut olan aşıyı kullanmasını ve sağlık uzmanlarından başka hiçbir kimsenin sözünü dinlememelerini tavsiye ederim. Dediğim gibi simdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım.”

Bir Türk, hem de Kimya dalında NOBEL ÖDÜLÜ almış olan Aziz Sancar Güneydoğu’nun da medarı iftiharıdır.   ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, daha önce de kanser tedavisinde ‘RİTMİK SAAT’ buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuşmuştu.

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7’ncisi olarak dünyaya geldi. Ailesinin okuma yazma bilmediği ancak çocuklarının eğitimine çok önem verdiği belirtiliyor. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştur.

Prof. Dr. Sayın Aziz Sancar’ın, milliyeti konusunda kendisine kasıtlı olarak yöneltilen sorulara (BEN TÜRK’ÜM VE TÜRKLÜĞÜMLE İFTİHAR EDİYORUM) demesi, bugün ulaştığı mertebeye de ATATÜRK’ÜN kurduğu Cumhuriyet sayesinde ulaştığını vurgulaması gerçekten çok duygulandırıcı ve onur vericidir. (Aslını inkâr eden haramzadelerden) olmayan ve Türklüğüyle iftihar eden Prof. Dr. Aziz Sancar’ı, bu bakımdan çok daha sevdik!

Prof. Dr. Aziz Sancar Hoca, İslam dininin ölçülerine göre gerçek bir ilim adamı (âlim)dir. Kur’an-ı Kerim’deki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” hitabında saklı (BİLENLER) zümresine dahil bilim adamlarındandır.

Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) “Âlimin mürekkebi, şehidin kanından ağır gelecek” hadis-i şerifiyle tanımladıklarındandır.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN (Beni Türk hekimlerine emanet ediniz) dediği hekimler zümresindendir.

(AZİZ) adı aslında bu büyük dehaya çok yakışmaktadır. (AZİZ) kelimesi (EVLİYA) anlamına geldiği gibi (sevilen, sevgide üstün tutulan) anlamlarına da gelmektedir. Bu anlamlarından yola çıkarak Türk olmakla iftihar eden Mardinli Hemşerimiz gerçek bilim adamı Saygıdeğer Prof. Dr. Aziz SANCAR’A sesimizi duyurabilsek şöyle seslenecektik:

(AZİZ HOCA, SEN BİZİM AZİZİMİZSİN!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.