REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NOKTA ATIŞI YAPMADIKÇA ARSIZLAR USLANMIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NOKTA ATIŞI YAPMADIKÇA ARSIZLAR USLANMIYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
12 Ekim 2019 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihin her devrinde her toplumda az ya da çok, mutlaka arsızlar, hırsızlar ve asalaklar çıkmıştır. Kimi tehditle, kimi arkasını dayadığı büyük güçlere ve kimi tıpkı Arapça da kullandığımız güzel tabirlerden biri olan “haramil fehhek” yani, gülen hırsız yöntemiyle işini yürüttü ve günümüzde de bütün bu yöntemler halen devam ediyor.

Doğal olarak Siirt’te de arsızlar, hırsızlar ve asalaklar var ve olmaya devam edecektir. Aylarca göreve gitmeyenler, aldığı işlerde hilenin bin bir türlüsünü yapanlar, devlet malını kendisi için babasının kendisine bıraktığı mirastan daha hak ve helal olarak görenler var aramızda. Bunlar o kadar kaşarlanmışlar ve yüzsüzleşmişler ki, yaptıkları usulsüz ve yasadışı işleri ne kadar anlatırsanız anlatın, toplumda böyle yanlışlıklar ve usulsüzlükler yapılıyor deyin, onlar hiçbir zaman kendilerine çekmezler. Onların böyle bezlerde zaten hiç tarakları yok. Mesaiye gitmeyenler onlar değil, yüklendikleri işleri yarım yamalak yapanları hiç tanımazlar, daha doğrusu o tür yöntemleri hiç bilmezler. Beş kuruşluk çıkarları için devleti binlerce lira zarara sokanlar onlar değil. Onlar hiçbir zaman makamlarını kendi çıkarları için aracı olarak kullanmazlar.

Onların durumunu çok güzel anlatan bir İngiliz fıkrası var. Kraliyet ailesine yakın bir adam, kadınların %50’si kötü yolda demiş. Bu söz kraliçenin kulağına gidince adamı çağırıp öfkeyle “Nasıl böyle bir şey söylersin. Benim de kadın olduğumu unuttun mu” demiş. Adam, gayet sakin bir şekilde “Ama kraliçem, %50’nin içerisinde değilsiniz” deyince, kraliçenin öfkesi geçmiş. Bizimkilerin durumu tam da böyle. Hepsi namuslu ve hepsi düzgün çalışanlar arasında yer alıyorlar. Bir kesimin tümünü suçlamak mümkün olmadığı için de bunlar hep böylelikle kendilerini işin içinden sıyırıyorlar. Daha doğrusu sıyırdıklarını zannediyorlar.

Bu nedenle toplumun düzelmesi için ortaya değil de, direkt muhatabın adını vermek gerekiyor. Falanca sen böylesin, filanca sen bunları yapıyorsun, filanca sen oturduğun makamın hakkını vermiyorsun demek zorunluluğu ortaya çıkıyor ve bu da çok zor. Çünkü en ufak bir bilgi yanlışlığında insan büyük bir vebale giriyor ama, gerçekten bu konuda nokta atışı yapmak gerekiyor.

Aslında tek çözüm yolu rahmetli Erbakan hocanın da söylediği, vicdanlı bireylerden oluşan bir toplum oluşturmaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.