REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

NÜFUSUMUZ AÇIKLANDI; HAYIRLI OLSUN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NÜFUSUMUZ AÇIKLANDI; HAYIRLI OLSUN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
01 Şubat 2018 - 12:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye İstatistik Kurumu ülkemizin nüfusuna ilişkin verileri detaylı bir şekilde açıkladı. 31 Aralık 2017 tarihindeki verilere göre ülkemizin nüfusu 80 milyon 810 bin 525 olurken ilimizin nüfusu da 324 bin 394 olarak tespit edildi.

İlimizin nüfusuna ilişkin verileri şöyle bir gözden geçirdiğimizde, geçen döneme göre nüfus artış hızımızda bir puanlık bir düşüş görülüyor. 2015-2016 yılında 7.2 olan nüfus artış hızımız 6.2’ye düşmüş durumda ve bu düşüşte ilimizin halen yoğun olarak verdiği göç temel etken olarak yatmaktadır.

İller arasında yaştan nüfusun ilin sahip olduğu yüz ölçümüne bölümünden elde edilen yoğunluk açısından en rahat illerden biriyiz. İlimizde nüfus yoğunluğu kilometre başına  59 olarak tespit edilmiş. Bu rakam Türkiye’nin yoğunluk açısından en son ili olma unvanını elinde bulunduran Konya’da 56 olarak bulunmuş. En yoğun il olan ve Siirtli hemşerilerimizin tercih ettikleri illerden biri olan Yalova’da 297 olarak tespit edildi. Yani Yalova’da ilimize oranla nüfus yoğunluğu neredeyse 5 kat daha fazla.

İlimizde erkek nüfusu bayanlara oranla biraz daha fazla. Yaşamlarını Siirt’te sürdüren erkeklerin sayısı, bayanlara göre yaklaşık 8 bin kişilik bir fazlalık gösteriyor. Ülke genelinde de erkeklerin sayısı bayanlara göre biraz daha fazla.

Nüfus verilerinde en fazla üzerinde durmak istediğim konu ise vatandaşlarımızın yaşamlarını nerede sürdürdükleri konusudur. Çünkü bilindiği üzere ülke genelinde kırsal kesimden ilçe ve il merkezlerine yoğun bir akım var. Ülke genelinde vatandaşlarımızın %92.5’i yaşamlarını il ve ilçe merkezlerinde sürdürüyor. Bu oran ilimizde biraz daha düşük. İlimizde vatandaşların yaklaşık % 65’i yaşamlarını il ve ilçe merkezlerinde sürdürürken %35’i de belde köy ve mezralarda sürdürüyor.Bu rakamlar ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan ilimizde önemlidir. Vatandaşımızın köyünde, mezrasında toprağının başında üretim yapması hayvanının besiciliğini yapması anlamına geliyor. Umarım bu oranlar her geçen yıl kırsal kesim aleyhine yükselmez. Çünkü bu konu bütün ülkenin sorunudur.

Son olarak şunu belirtelim; ülke genelinde çalışabilecek yaştaki nüfusta önemli bir artış var ve Siirt’te bundan nasibini alıyor. Ülkenin en genç nüfusa sahip illeri arasında yer alıyoruz ve bu durum ilimizde göçü tetikleyen temel öğelerden biridir.

Yeni rakamlarımız hayırlı olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.