Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

NUR İÇİNDE YATIN!

Yarın 3 Kasım 1914/9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden ve şanlı tarihimizin unutulmaz zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşları Zaferinin 105. yıldönümüdür. Kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin emsalsiz gücünü tarihe altın harflerle yazdıran eşsiz zaferin yurt genelinde icra edilecek olan  etkinliklerle şehitlik mertebesine ulaşan aziz atalarımızı bir kere daha minnet ve şükranla anarak manevi huzurlarında saygıyla eğileceğiz.

İnanç ve imanları ile  kara ve denizdeki Çanakkale Savaşlarında yaklaşık 250 bin şehit verme pahasına aziz atalarımız, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini 7 düvele ve tüm dünyaya kanıtlamışlardır. Kara savaşlarında askeri dehasını gözler önüne seren Yarbay rütbesindeki Mustafa Kemal’in komutasındaki kahraman askerlere; “BEN SİZE TAARRUZU EMRETMİYORUM, ÖLMEYİ EMREDİYORUM…” sözleri de şanlı tarihimizdeki yerini almıştır.

Çanakkale Savaşlarını dillendiren sayısız ağıt ve şiirler var. “ÇANAKKALE İÇİNDE VURDULAR BENİ/ ÖLMEDEN MEZARA KOYDULAR BENİ/ OF GENÇLİĞİM EYVAH/ÇANAKKALE İÇİNDE AYNALI ÇARŞI, ANNE BEN GİDİYORUM DÜŞMANA KARŞI, OF GENÇLİĞİM EYVAH” sözlerini de ihtiva eden Çanakkale zaferi  türküsü, halkımızın en çok seslendirdiğidir.

İngiltere’nin askeri ve siyasi alanda en şöhretli isimlerinden biri olan Winston Churchill, Çanakkale’yi geçerek İstanbul’u ele geçirmek için “Donanma bize yeter” demiş ve Çanakkale Savaşlarında İngiltere’nin mağlup olması nedeniyle o dönemde icra ettiği Denizcilik Bakanı görevinden azledilmişti. Daha sonraki süreçte ülkenin Başbakanlık görevine ulaşan bu ünlü kişi Çanakkale’nin sonucuna yönelik olarak; “Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısında adeta bir kale gibi dikilmişlerdir…” demişti.

Bugün Çanakkale Şehitleri için düzenlenecek anma etkinliklerinde coronavirüs nedeniyle bazı önlemler alınacak. İstklal Marşı’mız sözlerinin  yazarı merhum Mehmet Akif Ersoy¸ “Çanakkale Şehitlerine”  adlı şiirinin son iki mısrasında; “EY ŞEHİD OĞLU ŞEHİD İSTEME  BENDEN MAKBER/SANA AĞUŞUNU AÇMIŞ DURUYOR PEYGAMBER” sözleri, aziz şehitlerimizin ulaşacakları makamı işaret ediyor.

Yurdun her yerinde bugün etkinlikle anılacak Çanakkale şehitlerimiz ile canlarını vatan için seve/seve feda eden tüm şehitlerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğilerek; sizleri asla unutmayacağız, nur içinde yatınız diyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER