ÖĞRENCİLER VE OKUL KIYAFETLERİ!

ÖĞRENCİLER VE OKUL KIYAFETLERİ!

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ve liselerde kıyafetlerin serbest bırakılması konusunda karar almıştı. Ancak,  okul yönetimlerinin ve aile birliklerinin bu konuda inisiyatif alma hakkı var. Yani okul yönetimi ve okul aile birliği karar alırsa, okullar özel kıyafet yolunu seçebilirler. Nitekim bütün özel okullar öğrencilerinin kıyafetlerini kendileri tasarlamakta ve seçmektedirler. Diğer devlet okullarından da özel kıyafet isteyen okul yönetimlerinin, okul aile birlikleriyle işbirliği içinde okulları için zorunlu kıyafet mecburiyeti uygulayabilecekleri belirtilmektedir.

2018/2019 eğitim ve öğretim yılı start alırken, istedik ki başta Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere bu konuda yetkililerin dikkatlerini çekelim. İlköğretimlerde ve lise seviyesindeki okullarda serbest kıyafet uygulaması hatalıdır. Çünkü okul öğrencileriyle, dışarıdan okula girebilecek art niyetli şahısları ayırt etmek mümkün olmayacaktır.

Okul dışında, yollarda, sokaklarda öğrencilerle, sokak çocukları birbirlerinden ayırt edilemeyince, kötü niyetli kişiler, okulların çevrelerinde daha rahat gezebilecek, öğrencileri, sokak tehlikesine karşı korumak zorlaşacaktır. Diğer taraftan, öğrenciler arasında ailelerinin yaşam standartları daha belirgin bir duruma gelecek, fakir ailelerin çocukları, zengin ailelerin çocukları karşısında daha da ezileceklerdir.

Konuyla ilgili yazılabilecek daha çok sebeplerimiz var amma, bu kadarıyla yetindik. Umarız ki, İlimizdeki okullarda, okul yönetimleri konuya gereken  hassasiyetle yaklaşır ve okulları için özel kıyafet uygulaması konusunda kararlar alırlar.

5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.