REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÖĞRETMENİM, ELLERİNDEN ÖPERİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÖĞRETMENİM, ELLERİNDEN ÖPERİM
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
24 views
23 Kasım 2017 - 12:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Öğretmenler Günü 24 Kasım 1928’de Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bu sebeple Öğretmenler Günü ülkemizde 24 Kasım günü kutlanır. Diğer birçok ülkelerde de Öğretmenler Günü kutlamaları vardır.

24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarken, gerçekten de bütün içtenliğimle (ÖĞRETMENİM, ELLERİNDEN ÖPERİM) diye haykırmak istiyorum. Elbette bu haykırışı sadece kendi öğretmenlerime değil, mesleği öğretmenlik olan ve bu kutsal mesleği hakkını vererek icra eden bütün öğretmenleredir, bu seslenişim.

Hazret-i Ali’nin (Allah Ondan razı olsun) bir özdeyişleri vardır. Bu özdeyişlerinde (Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum) buyururlar. Bu ne büyük bir anlayış, bu ne büyük bir teşviktir. Hazret-i Ali’nin ortaya koyduğu, gerçekte ilme ve âlime verilmesi gereken değerdir. O Hazret-i Ali ki, Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED MUSTAFA (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) tarafından (İLMİN KAPISI) olarak tavsif edilmiştir. Bir hâdis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır. (Ben ilmin Şehriyim, Ali ise o Şehrin kapısıdır.)

Bir de Türkiye Cumhuriyetinin ebedi Başöğretmeni Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öğretmenlerle ilgili özdeyişlerine bakalım:

*Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.

*Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

*Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

*Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

*Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.

*Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.

*Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.

*Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

*Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

*En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır.

*Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.

*En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.

*Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.

*Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.

*Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

*Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

*Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

*Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.

*Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.