Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

OKUL TATİLLERİ!

Kar yağışları bu yıl hayli etkili oldu. Bu sebeple, Türkiye’nin birçok il, ilçe, belde ve köylerinde okullar tatil edilmektedir. Elbette, okulların tatil edilmeleri yerinde ve isabetli kararlardır. Büyükler bile, bu karlı havalarda iş yerlerine nasıl gidip geleceklerini düşünürlerken, etkili yağışlar sebebiyle ana yollar bile zaman-zaman kapanırken, bu karlı buzlu havalarda çocukların okullara gitmelerine gerçekten yüreklerimiz de el vermiyor.

Bize göre, Türkiye’nin hava şartları göz önünde bulundurularak okul tatillerinin buna göre ayarlanmasında büyük yararlar vardır. Bir ders yılı içindeki okul tatillerini hesapladığımızda, tatil sürelerinin toplam 4 ay kadar olduğu anlaşılacaktır. Yani bir yıl içinde toplam 8 ay okul, 4 ay tatil var demektir.

Türkiye’nin iklim şartlarına göre okullarda tatil zamanların yeniden düzenlenmesi çok yerinde olacaktır. Kış mevsiminin genelde en soğuk ve yağışlı olduğu Ocak ve Şubat aylarının tümü ile yaz mevsiminin en sıcak ayları olan Temmuz ve Ağustos ayları tatil olursa, bu hem öğrenciler, hem veliler ve hem de ekonomik açıdan olumlu sonuçlar verecektir.

Türkiye genelinde 65 bin dolayında okul bulunuyor. Bu okullarda ocak ve şubat aylarında harcanan yakıt parasından kurtulmak bile ekonomik açıdan sağlanacak tasarrufu ortaya koymağa yeterlidir. Kış mevsiminin bu en soğuk iki ayında okullar kapalı tutulunca, haliyle ve özellikle büyükşehirlerde trafikte büyük rahatlama yaşanacaktır.

Evet, eğitimcilerin bu konu üzerinde kafa yormaları ve okullardaki tatil durumunu Türkiye’nin iklim şartlarına göre ayarlamaları çok isabetli olur kanaatindeyiz. Bu sayede, okullar da hava şartları sebebiyle zırt-pırt kapatılmak durumundan kurtarılmış olurlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER