REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

OKUL YAP, BURS VER, VERGİDEN VE ZEKÂTTAN DÜŞ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OKUL YAP, BURS VER, VERGİDEN VE ZEKÂTTAN DÜŞ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
14 views
28 Eylül 2018 - 13:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni eğitim ve öğretim yılı başlarken önemli bir konuya dikkatleri çekmek istedik. Bilindiği gibi zekât için belli bir zaman dilimi yoktur. Dini açıdan mükellefler, zekât nisabına ulaştıkları andan itibaren, zekâta tabi mal varlıklarının üzerinden bir yıl geçmişse, zekâtlarını vermek zorundadırlar.

Zekâtların, kimlere verileceği bellidir. Bizim, zekâtlar konusunda külliyetli miktarda mal varlıkları olan zenginlere bir tavsiyemiz var. Zekât parasıyla, öğrencilere burs vermek, en yararlı ve toplum için en faydalı olan şıklardan biridir. Özellikle, üniversitelerde okuyan öğrencilerin mali yönden ne derece sıkıntılı oldukları ortadadır. Çocuklarının üniversite masraflarını kendi imkânlarıyla karşılayabilecek ailelerin sayısı mahduttur. Hatta diyebiliriz ki, üniversitelerde çocukları olan ailelerin onda biri bile çocuklarının üniversite masraflarını karşılayacak durumda değillerdir. Bir başka deyişle Üniversitelerde okuyan öğrencilerin yüzde doksanbeşinin, tahsillerini sürdürebilmeleri için mali desteğe ihtiyaçları vardır. Geleceğin güvencesi olacak bu gençlere, zekâta mahsuben burs vermek gayet mantıklı ve İslâmi kurallara uygundur. Hatta öncelikli olması gereken durumlardandır.

Zekâtın verileceği sınıflardan biri, İlim tahsilinde olanlardır. Üniversite öğrencileri de, “ilim tahsili yapanlar” sınıfına dahildirler. Bizde, nedense “ilim tahsili” denilince akla gelen sadece Kur’an Kursları ve medreseler olmaktadır. Oysa İslâm dini, ilimler arasında bir ayırım yapmamıştır. Hatta Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat vesselâm olsun) bir hâdis-i şeriflerinde mealen (Önce Beden İlmi ‘tıp’ sonra din ilmi” buyurdukları bilinir. Bütün fakülteler, birer ilim yuvasıdır. Bu ilim yuvalarında okuyan öğrencilere ister defaten, ister aylık burslar şeklinde zekât verilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Sakınca olması şöyle dursun, zekâtın en makbul sayılacağı alanlardan biridir.

Hayırseverlerin yaptıkları okulların ve öğrencilere burs olarak verilen paraların vergiden düştüğünü biliyor muydunuz! Evet, okul yapıyorsunuz, adını kendiniz koyuyorsunuz. Babanızın, ananızın, eşinizin veya bir başka yakınınızın adını yaşatıyorsunuz. Yaptığınız tüm harcamaları vergiden düşüyorsunuz. Bu bakımdan zengin hemşerilerimize bizim samimi bir tavsiyemiz var. Okul yapın, burs verin! Sonuç itibariye verginizden düşecektir.

Madem eğitim kurumlarına yapılan yardımlar yüzde yüz vergiden düşüyor. Cebinizden çıkan bir şey yok. Hatta faturaları şişirerek kâra bile geçebilirsiniz!

Yani bir zengin diyelim ki okul yaptırırsa, yaptırdığı okulun maliyetini olduğu gibi gider olarak gösterebilmekte. Aynı şekilde öğrencilere burs verdiği takdirde, verdiği bursları da gider olarak göstermek yanında, zekâta da mahsup edebiliyor. Yani kaba tabiriyle iki başlı domino! Hem vergiden, hem zekâttan kurtul! Üstelik nam bul, şöhret kazan!

Bazı zenginlerin okul yapmalarının ve öğrencilere burs vermelerinin temelinde yatan budur. Doğrusu şu ki öğrencilere verilen bursların zekâta sayılmasına dini önderler cevaz vermektedirler. Yasalara göre de vergiden düşülüyor. Yani, özellikle burs olarak verilen paralar, dini yönden görevini yerine getirmek isteyen iş adamları açısından oldukça karlıdır.

Zengin hemşerilerimizi bu açıdan karlı bir yatırım olan okul yapımlarına ve burs vermeye teşvik ediyoruz. Hem dünyanızı, hem ahretinizi, kurtarmak, hem de şöhrete kavuşmak istiyorsanız, bunun en güzel yolu budur…

Bu açıdan diyoruz ki, özellikle zekât miktarları yüksek olan hemşerilerimiz, eğitim ve öğretim yılının başladığı bu günlerde zekâtlarına mahsuben öğrencilere burs versinler. Zekât nisapları az olanlar da, burs şeklinde olmazsa bile, zekâtlarını üniversitede okuyan öğrencilere verebilirler. Bizden, hatırlatmak…

TAŞLAMALAR

BU NE FETÖYMÜŞ BÖYLE

HALA SONU GELMEDİ

HİÇ BİR DÖNEM BÖYLESİ

BİR ÖRGÜT GÖRÜNMEDİ

 

KRİPTOCU, BYLOCK’ÇU

BİR DE MAHREM İMAMALAR

VE BUNLARIN YANINDA

ABİLER VE ABLALAR

 

BÖYLESİNE Bİ PERVA

BÜYÜTEN KİM FETÖ’YÜ

KURTULMUŞKEN FETÖ’DEN

BÜYÜTMEYİN METÖ’YÜ

 

ABİLER VE ABLALAR

KRİPTOCU İMAMLAR

BİLMEDİĞİMİZ DAHA

ACEP DAHA KİMLER VAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.