REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

OKULA UYUM SÜRECİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OKULA UYUM SÜRECİ
224 views
04 Ekim 2021 - 11:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

PSİKOLOG DENİZ ÖZTANIK

Her eğitim ve öğretim yılının başlangıcı ile çocuklar ve aileler için zorlu bir dönem başlar. Özellikle belirsizliklerle dolu bir yılı geride bırakırken okula geri dönüş, beraberinde olumsuz tepkiler getirebilir. Okula uyum sağlama süreci çok boyutlu bir kavramdır. ‘Okul’ kuralları, kural koyucuları ve talep ettikleriyle çocuğun içerisinde bulunduğu sosyal çevreden farklılaşmaktadır.  Okulun ilk haftaları çocukları için oldukça yorucu geçer çünkü bundan sonraki süreçte ebeveynin yerine öğretmenlerin hükmettiği bir ortamda kendi yerini bulmaya çalışan çocuk bunların üstesinden gelebilmek için oldukça zorlu bir süreçten geçer.

Çocuğun bakım veren kişilerden ayrılırken kaygı duyması ve stres yaşaması gelişiminin bir parçası olduğundan normal kabul edilir. Bununla beraber, çocuk sosyal ortamlara girdikçe ve bakım veren kişiler dışındaki insanlarla iletişim kurmayı öğrendikçe ayrılık kaygısının azalarak bitmesi beklenmektedir. Ayrılık kaygısı yaşayan çocuklar annelerinden ayrılmak istemezler. Bakım veren kişiden ayrılma durumu söz konusu olduğunda ise; ağlama, titreme gibi abartılı tepkiler sergileyerek ebeveynine yapışır ve onu bırakmak istemez. Bu tür sorunlar; aşırı koruyucu veya kaygı düzeyi yüksek ailelerde daha çok görülmektedir.

Ayrılık kaygısı yaşayan çocuklarda yaygın görülen davranışların bazıları şunlardır:

-Okula gitmeyi reddetmek

-Okula gitmekte zorluklar yaşama

-Karın ağrısı, baş ağrısı, kusma gibi şikayetler

-Evin dışında veya ebeveyn yanında değilken uyuyamamak

-Sürekli bir ayrılık beklentisi içinde olmak ve bununla ilgili yoğun bir şeklide stres yaşama.

Ayrılık kaygısını azaltmak için öneriler:

-Çocuğunuzun kaygısını anlağınızı gösterin. Çocuğunuza, kocaman oldun ağlama, çok ayıp demek yerine, kaygısını anladığınızı belirtin, geri döneceğinizi ve onu çok sevdiğinizi söyleyin.

-Çocuğunuza mutlaka yanından ayrılmadan önce nereye gideceğinizi ve ne zaman döneceğinizi söyleyerek belirsizliklerden kaçının.

-Çocuğunuza, onun yanına ne zaman geleceğinizi çocuğunuzun anlayacağı bir dilde belirtin. Saat kavramını bilmeyen bir çocuk için 1 saat sonra döneceğim oldukça belirsiz ve soyuttur. Açıklamanızın somut olduğundan emin olun.

-Çocuğunuzun sizinle olan ilişkisini güçlendirmek için; oyun oynayıp kaliteli zaman geçirin.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.