REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

OKULLAR KAPANIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OKULLAR KAPANIYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
02 Haziran 2018 - 14:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hepimiz 24 Haziran tarihinde yapılacak olan seçimlere odaklandık. Pazarda, çarşıda, sokaklarda ve her yerde yapılan sohbetlerde hep bu konu ele alınıyor. Adaylar ve partiler hakkında görüş ve düşünceler paylaşılıyor. Diğer konular neredeyse unutuldu, gitti.

Oysa toplum olarak bir yandan seçimleri önemserken, öbür yandan da diğer sorunlara eğilmemiz gerekiyor. Örneğin, Haziran ayında  eğitim ve öğretim yılı sona eriyor. 100 bin civarında öğrencimiz, öğretmenleri ile birlikte uzun yaz tatiline giriyorlar. Bu öğrencilerin tatil yapması güzel, ama bir yandan da birçok sorunu da beraberinde getiriyor.Umarım ilgili kurumlar bunlarla ilgili hazırlıklarını tamamlamışlardır.

Her yaştan yüz bin öğrenci Siirt gibi bir yerde yaz tatilini nerede değerlendirecek? Bunu hepimizin kendimize sorması gerekiyor. Bunların bu uzun tatil dilimini yararlı işlerde değerlendirebilecekleri ortamı sağlamış mıyız? Bunların bir bölümü belki aileleri belli süreliğine başka illere gidebilecek. Ancak,  bunların çok büyük bir bölümü bundan mahrum.

O nedenle ilgili kurumlarımızın gerekli planlamaları yapmış olmaları gerekiyor. Bu kurumlarımızın başında şüphesiz İl Müftülüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüdür. Müftülük yaz kuran kursları, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü de yaz spor okullarını açarak çocukların ve gençlerin tamamını olmasa da bir bölümüne kucak açacak ve onları  sokaklarda kendilerini bekleyen tehlikelerden koruyacaktır.

Ancak, yukarıda da belirttiğim gibi bu iki kurumun çabaları bu kadar kalabalık bir kitleye merhem olmaktan çok uzaktır. Gerek buralarda kendisine yer bulamadığından ve gerekse ekonomik gerekçelerle aile bütçesine biraz olsa katkıda bulunabilmek amacıyla binlerce çocuğumuz yaz aylarından  değişik iş kollarında çıraklık yapacaklar. 8-15 yaş grubundaki çocukların oyun yerine fırınlarda lokantalarda ve çayhanelerde çalışmaları da ayrı bir sorunu oluşturuyor.

Esas sorun çırak olarak çalışabilme imkanına kavuşamayanlarda. Bunlar doğrudan sokaklara itiliyor. Sokaklara onları ne gibi tehlikelerle karşı karşıya bırakacağını söylemeye gerek yok. Onu hepimiz biliyoruz. O nedenle hepimizin bu konu üzerinde biraz oturup düşünmesi gerekiyor. Bu çocuklarımız tatili hak ediyor. Ama nasıl bir tatil ? Toz toprak içerisinde ve her türlü tehlike ile karşı karşıya bir tatil mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.