REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÖLÜLERE, OY KULLANDIRMA TAKTİĞİNE DİKKAT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÖLÜLERE, OY KULLANDIRMA TAKTİĞİNE DİKKAT!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
14 Mart 2018 - 13:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merak ettim ve e-devlet’ten soyağacımı sorguladım. Dikkatlice baktım, kayıtlarda geçenlerden çok fazlasını biliyordum. Ama bir husus vardı ki, bu yorumumda özellikle bu konuya vurgu yapmak istedim. Soyağacındaki Babamın Annesi sütununda, Babamın annesinin adı LETİFE olarak geçmekteydi. Babamın annesini hayal-meyal hatırlıyorum. Mahallenin kadınları babaanneme (EYE LATİFA) diye hitap ederlerdi. Siirtçe lisanımızdaki (EYE) deyimini Türkçeye (HANIM AĞA) olarak tercüme edebiliriz. Babaannemin babasının adı İLYAS, Annesinin adı ise EMİNE olarak geçiyordu. Buraya kadar bilgiler doğruydu. Ama şaşırtıcı olan 01.07.1887 doğumlu olarak gösterilen Büyükannemin hala SAĞ olarak gösterilmesiydi. Yani, soyağacındaki bilgiye göre benim babaannem hala sağdı ve bu durumda tam 131 yaşında olması gerekiyordu. Oysa babaannemin 1957 yılında vefat ettiğini biliyorum. Bu tarihi kafadan da atmıyorum. Babaannem vefat ettiği zaman ağabeyim vatani hizmet için askerdeydi. O zaman telefon falan da yoktu. Mektup yazarken, bildirelim mi, bildirmeyelim mi diye ailece tereddüt etmiş, sonra da bildirmemeye karar vermiştik. Ağabeyim Memet Sabri 1956-1957 yıllarında askerlik görevini yaptığına göre durum ortadadır.

Bu gibi vahim hatalar, elbette devletin ciddiyetine yakışmaz. Özellikle 100 yaş üzerinde görülenlerin, ilgili nüfus müdürlüklerince araştırılmaları ve vefat ettiklerinin tespit edilmesi durumunda, kayıttan düşürülmeleri gerekir. Benim babaannem sağ ve 131 yaşında görünüyorsa, yine de iyi. Öğrendim ki, soyağacında 150-160 yaşında sağ olarak gösterilen nice anneanneler, babaanneler ve benzeri büyüklerimiz var. Bu gibi yanlışlar bir değil, bin değil, hatta onbinlerle ifade edilmekte.

Şimdi, akıllara takılan bir istifham daha var. 40-50-60 yıl önce rahmeti rahmana kavuşan bu gibi anneanneler, babaanneler, dedeler, atalar için seçimlerde seçmen kâğıdı düzenlenecek mi, seçmen olarak kütüklere geçirilecekler mi! Bilindiği gibi, siyasi partilere ittifak yapmayı yasallaştıran kanun TBMM’nden geçti. 26 maddeden oluşan bu yasanın bir maddesinde aile bireylerine ayrı-ayrı sandıklarda oy kullandırılabileceğine  dair hüküm var. Bu hüküm çerçevesinde, 131 yaşındaki babaannem ve benzerleri, kendi ailelerinin oy kullandıkları seçim sandıklarının dışında bir sandıkta seçmen olarak kaydedilirlerse, bunun kontrolünü kim yapabilecek. Bizim sandıkta olsa, (a, babaannem tam 61 yıl önce vefat etmişti) diyerek itiraz edebilirdik. Ama gözden ırak bir sandığa kaydedilir ve bir şekilde oy kullandırılırsa bunu kim nasıl bilecek!

Siyasi partilerin ve özellikle muhalefetin bu konu üzerinde hassasiyetle durmalarını, nüfus kütüklerinde hala sağ gibi gösterilen onbinlerce ölü adına seçim kâğıdı düzenlenmesinin önüne geçilmesinin gereğini anımsatalım.

Aynı yolda yürüdükleri zaman diliminde (mümkünse ölüleri kaldırıp, oy kullandıralım) diyen ve şimdilerde VATANA İHANET SUÇUNDAN yakalanması için KIRMIZI BÜLTEN çıkarılmış olan kişinin (ölülere oy kullandırın) taktiğinin uygulanmasına fırsat verilmesin…

TAŞLAMALAR

MÜMKÜNSE ÖLÜLERE

OY KULLANDIRIN DİYEN

KERAMET Mİ GÖSTERMİŞ

ŞÜPHEYE DÜŞTÜM CİDDEN

 

SOYAĞACI ORTAYA

ÇIKARDI BİR GERÇEĞİ

DİRİ GÖRÜLEN ÖLÜ

OY DA KULLANIR BELLİ

 

NASIL OY KULLANACAK

ÖLÜLER DERKEN BİZLER

BİR DE BAKTIK ÇOK ÖLÜ

DİRİ GÖRÜLÜR MEĞER

 

BÜYÜKANNEM SAĞ İMİŞ

SOYAĞACIM BÖYLE DER

OYSA 60 YIL ÖNCE

HAKKA YÜRÜMÜŞ BEYLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.