Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

ÖLÜM NEDENLERİ

İnsan ölümünün gerçekleşmesine yol açan nedenler çoktur ve bu nedenlerin gün geçtikçe arttığı gözlemleniyor. Örneğin; dünyanın birçok yerinde meydana gelen doğal afetlerin yanı sıra, ilacı bulunmayan bazı hastalıklarda (Özellikle Kolera vakalarında), trafik kazalarında, terör saldırılarında ölenlerin sayısı, nüfus artışına paralel olarak artmaktadır sanırım. Son zamanlarda dünyanın bazı ülkelerine sıçrama tehlikesi bulunan Coronavirüs, “Bulaşıcı hastalıklara yol açan mikrop” diye ifade edilen VİRÜS’ün yeni bir çeşididir ve bundan böyle de ölümlere sebebiyet veren yeni virüslerden söz edilmesi ihtimali yüksektir. Halkımızın büyük boyutta üzüntü yaşadığı bir süreçte ülkemizin Coronavirüs tehlikesiyle karşı karşıya kalmaması için önlemler alındığı, Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamalardan anlaşılıyor ve bu virüsün ülkemize bulaşmaması için her türlü önlemin azami bir duyarlılık içinde ele alınması kaçınılmazlık arz etmektedir.

Yukarıda sıraladığım ölüm nedenleri dışında, ölümlere yol açan en önemli husus, kimi zaman dünyanın değişik yörelerinde meydana gelen çatışmalar, başka bir ifade ile savaşlardır. Maalesef yıkıcı ve travmatik sonuçlara neden olan savaşlar uygarlığın ilk gününden bu yana devam etmektedir ve değişik hesaplar uğruna gerçekleşen savaşlarda binlerce günahsız insan yaşamını yitirmekte, niceleri sakat kalmakta, milyonlarcası da sefil ve perişan duruma düşmektedir. Ağır silah üreten ülkeler bir taraftan bu silahlar sayesinde başkalarının haklarına saldırırken, diğer taraftan çatıştırdıkları ülkelere silah satarak bu yoldan da kazanç sağlamaktadırlar.

Ortadoğu’da yaşanan çatışmalar ve iç savaşların kritiği yapıldığında, ağır silahlara sahip güçlerin insan kanını hiçe sayarak tezgâh kurduklarına hükmetmemek mümkün değildir. “Diktatörlükle yönetilen ülkeleri demokrasiye kavuşturmak” ve benzer gerekçelerle kan gölüne dönüştüren zalimlerin şerrinden korunmak için el birliğiyle önlem almaları gereken ülkeler, ne yazık ki onların bu hedefi yakalamalarına destek bile veriyorlar. Doğal afetlerde, trafik kazalarında, salgın hastalıklarda ve benzer durumlarda yaşandığı duyulan ölümler elbette üzmektedir derken, acımasız ve gaddar senaryolarla insanları savaştırmak suretiyle sebebiyet verilen ölümlere daha çok üzülmemek elde değildir diyor ve bu ölümlere sebebiyet verenleri lanetleyerek Allah belalarını versin niyazında bulunuyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER